Avganistanski Talibani objavili su danas biografiju svog povučenog vođe Mule Muhameda Omara, obeležavajući tako 19. godišnjicu otkad je on njihov vrhovni lider.
U iznenađujućoj biografiji na glavnom talibanskom vebsajtu, koja ima 5.000 reči, razjašnjavaju se sporne činjenice o rođenju i vaspitanju Mule Omara, prenosi BBC.
Navodi se da je Mula Omarovo omiljeno oružje laki ručni raketni bacač RPG 7 i kako on vodi jednostavan život i ima "specifičan" smisao za humor. Ističe se takođe da je Mula Omar, čije boravište je nepoznato, u kontaktu sa svakodnevnim događajima u Avganistanu i u svetu.
Američki Stejt department raspisao je, inače, nagradu od 10 miliona dolara za Mulu Omara, koji nije viđen još od invazije SAD na Avganistan 2001. godine, podstaknute njegovom podrškom lideru al-Kaide Osami Bin Ladenu.
Nije jasno zašto su Talibani izabrali 19. godišnjicu za objavljivanje Mula Omarove biografije. Prema nekim analitičarima, to bi mogao da bude pokušaj pariranja rastućem uticaju Islamske države (ID) u Avganistanu.
U biografiji se navodi da je Mula Omar rođen 1960. godine u selu Čah-i-Himat u provinciji Kandahar, na jugu Avganistana i da pripada klanu Tomzi plemena Hotak. Omarov otac je, prema ovoj biografiji, Mulavi Gulam Nabi "uvaženi erudita i društvena figura", koji je preminuo kada je Muli Omaru bilo pet godina.
Ističe se da je Mula Omar nakon invazije sovjetskih trupa na Avganistan napustio školovanje u medresi i postao džihadista "kako bi ispunio svoju versku obavezu". Protiv Sovjeta se borio između 1983. i 1991. godine, pri čemu je četiri puta bio ranjen i izgubio desno oko. Neki analitičari procenjuju da Mula Omar deluje sa nekog mesta u blizini, ili sa druge strane granice sa Pakistanom.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar