Tužilaštvo Turske naredilo je danas internet provajderima da blokiraju društvene mreže, među njima pristup tviteru, jutjubu i fejsbuku, zbog objavljivanja fotografija tužioca koga su prošle sedmice u Istanbulu ubili ultralevičarski ekstremisti, saopštio je danas predstavnik predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Taj nalog je izdat pošto su objavljene fotografije na kojima ekstremisti drže uperen pištolj na tužioca Mehmeta Selima Kiraza koji je ubijen prošle sedmice u pucnjavi između policije i grupe koja ga je otela u zgradi suda.
Vladini funkcioneri su kritikovali turske medije zbog objavljivanja takvih fotografija, ocenjujući da se radi o antivladinoj propagandi. Kiraz je upucan u glavu kada su ekstremisti zauzeli zgradu suda, a kasnije je u bolnici podlegao povredama.
U poruci Uprave za telekomunikacije (TIB) objavljenoj na Jutjubu navodi se da je ova zabrana doneta administrativnom merom. Prema internet sajtu dnevnika Hurijet, mera je doneta na osnovu odluke suda o blokadi 166 sajtova koji su objavili sliku tužioca, među kojima su i Fejsbuk, Tviter i Jutjub.
Tužoca Mehmeta Selima Kiraza su 31. marta više od šest sati kao taoca držala dvojica naoružanih pripadnika turske radikalne levičarske grupe, a preko društvenih mreža objavili su njegovu sliku sa pištoljem prislonjenim na slepoočnicu. Tužilac i dvojica napadača ubijeni su prilikom pokušaja policije da reši talačku krizu. Odmah narednog dana tursko pravosuđe otvorilo je istragu protiv četiri turska lista optužena za "terorističku propagandu" zato što su objavili sliku tužioca na svom vebsajtu.
Za sada nije jasno kako je naređenje izvršeno, ali je državna novinska agencija Anadolija prenela potvrdu Unije internet provajdera da je pristup tviteru i jutjubu blokiran jer nisu uklonili fotografije tužioca uprkos zvanicnom obaveštenju.
Turski i Internet provajderi su, kako tvrde, obavestili tviter i jutjub, međutim, video snimci, fotografije i audi zapisi i dalje su objavljivani na tim sajtovima, što je na kraju i dovelo da privremene zabrane.
Današnja zabrana je prva veća zabrana društvenih mreža od kada je pre godinu Redžep Tajip Erdogan, tada premijer, privremeno blokirao Tviter i Jutjub uoči lokalnih izbora u martu 2014. zbog toga što su preko njih objavljivani audiosnimci o navodnoj korupciji u njemu bliskim krugovima.
Prethodni potezi turskih vlasti da se blokira pristup društvenim mrežavama izazvali su opštu kritiku zapadnih vlada i organizacija za zaštitu ljudskih prava, pa i sudske procese u samoj Turskoj.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar