Potpisan dokument o saradnji na predmetima ratnih zločina
Državni tužilac Hrvatske Dinko Cvitan, tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević, glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine i koordinator misije Ujedinjenih naroda u BiH Jurij Afanasijev potpisali su danas u Sarajevu dokument u kojemu su utvrđene smernice za poboljšanje saradnje na predmetima ratnih zločina i traganju za nestalim osobama, saopšteno je iz misije UN u BiH.
Ta misija je i organizovala susret održan iza zatvorenih vrata. Kako je saopšteno, te smernice će omogućiti efikasniji rad u predmetima ratnih zločina čije procesuiranje zahteva međudržavnu saradnju jer se osumnjičeni, žrtve ili dokazi, nalaze na području dve ili više država, prenela je hrvatska agencija Hina.
Smernicama će se dalje operacionalizovati postojeći protokoli, odnosno unaprediti saradnja i zajednička analiza takvih predmeta s ciljem da se utvrdi celokupno stanje vezano uz predmet kao i to postoji li dovoljno dokaza za procesuiranje određenih slučajeva.
Očekuje se kako bi se time ubuduće smanjio broj nerešenih predmeta ratnih zločina. U saopštenju je istaknuto kako su te smernice potvrda i nastavak obaveza što su ih države u regionu preuzele kada su u avgustu 2014. potpisivale Deklaraciju Međunarodnog poverenstva za nestale osobe (ICMP) o ulozi države u procesu rešavanja pitanja osoba nestalih usled oružanog sukoba i povreda ljudskih prava.
U regionu se traga za gotovo 12.000 nestalih a razmena podataka i informacija trebalo bi ubrzati utvrđivanje sudbine nestalih osoba, pronalazak masovnih grobnica te ekshumacije i identifikacije nestalih osoba, prenela je Hina.
Ujedinjene nacije će kao pokrovitelj ovih aktivnosti državnih tužilaštava u zemljama regiona pružiti tehničku podršku i osigurati potrebna sredstva za funkcioniranje koordinacijskog mehanizma.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar