Škole sprečavaju samoubistva maturanata pred ispit

Za mlade Kineze kažu da su disciplinovani i vredni. Međutim, kako se približavaju završni ispiti u srednjoj školi, koji su ujedno i put ka boljoj budućnosti, tako učenici postaju sve nervozniji, a ni samoubistva nisu redak slučaj, donosi "Daily Telegraph".
Za mlade Kineze kažu da su disciplinovani i vredni. Međutim, kako se približavaju završni ispiti u srednjoj školi, koji su ujedno i put ka boljoj budućnosti, tako učenici postaju sve nervozniji, a ni samoubistva nisu redak slučaj, donosi "Daily Telegraph".

Početkom juna više od devet miliona kineskih učenika pristupiće tzv. gaokao ispitu, koji traje devet sati, a koji odlučuje o daljoj sudbini ovih mladih ljudi. Gaokao je kulminacija meseci i godina napornog učenja jer je to jedini kriterijum po kojem se studenti upisuju na fakultet. Za mnoge to je prekretnica u životu.

Ipak, da ovaj ispit predstavlja ogroman pritisak svedoči i to da mnogi od učenika podlegnu tom pritisku. Samo tokom prošlogodišnjeg završnog ispita dva učenika su izvršila samoubistvo u školi Hengšui, koja je ove godine morala da podigne zaštitnu ogradu kako se učenici ne bi bacili sa balkona. Iz škole su rekli da se nadaju da ove godine neće biti sličnih nesreća, ali su opet zagradili sve moguće otvore s kojih učenici mogu da skoče u smrt.

Inače, ova škola je poznata kao jedna od najboljih kineskih srednjih škola, gde se sprovodi intenzivan akademski režim. Učenici počinju s učenjem u pet sati ujutro, a završaju u deset, kad ujedno idu na spavanje. Inače, dobar rezultat na gaokaou je sve što ta deca žele jer je na tom ispitu sve na kocki - radi se o biti ili ne biti. Ko na gaokaou ostvari dobar rezultat, može se upisati na najbolje kineske univerzitete. Ko padne, njemu je put prema akademskoj karijeri - i dobro plaćenim poslovima - zatvoren.

"Gaokao je, bez preterivanja, vrlo važna stvar za čitav život", kaže studentkinja Žao Si, objašnjavajući kako taj ispit ima veliki uticaj na ostatak života svakog učenika. "Posebno je važan za učenike koji žive na selu. Oni se nadaju da će na taj način dobiti priliku za bolji život u gradu", objašnjava ova mlada Kineskinja.

U jeku epidemije samoubistava, kojih je bilo najviše pre dve godine, mnogi su pozvali na reformisanje celog obrazovnog sistema, ali zasad to nije učinjeno.

A na šta su sve spremni da bi položili ispit svedoči i to da učenici pristaju i da dobrovoljno ponove razred. Treba napomenuti da škole nisu te koje vrše pritisak na učenike, on dolazi s druge strane - od roditelja. Čitava porodica se zbog politike jednog deteta nada da će njihov jedinac ili njihova jedinica otići na neki od prestižnih univerziteta. Za decu iz bogatih porodica gaokao nije tako važan. Čak i ako ga ne polože dobrim rezultatom, roditelji ih uvek mogu poslati da studiraju u inostranstvu.

  • Nada

    22.04.2015 05:55
    Ovako nešto bi i za naš podmladak trebalo da postoji...
    Ne mislim zbog samoubistava, naravno... Već zbog nekog važnog cilja u životu koji bi svi imali u jednom trenutku pred sobom...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića

Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.