Stanje u medijima na Zapadnom Balkanu alarmantno
"Mediji su ugroženi, ne samo u zemljama kandidatima, nego i u istočnom susedstvu, pa i u samoj EU", rekao je glavni savetnik EK za medije i civilno društvo Andris Kasteris, na tribini koju je organizovao Centar za evropsku politiku (EPC).
"U sledećem godišnjem izveštaju o napretku ćemo obratiti mnogo više pažnje na ovaj problem nego što je to bio slučaj ranijih godina", rekao je Kasteris i najavio da će u Srbiju u julu doputovati ekspertska delegacija EK, koja će ispitati kako se sprovodi set medijskih zakona. On je ukazao da unutar EU nema jedinstvenih kriterijuma za slobodu medija, pa se to pitanje obrađuje unutar pregovaračkog poglavlja 23, koje se tiče osnovnih prava, i da je stav Komisije da to poglavlje u pregovorima sa Srbijom treba što pre otvoriti.
Kesteris je, međutim, ocenio da Vlada Srbije nije pripremila uverljiv akcioni plan za pregovaračko poglavlje 23 i da zato to poglavlje još nije moglo da bude otvoreno. Premijer Aleksandar Vučić je u utorak, tokom boravka u Briselu, rekao da Srbija ubrzano radi na finalnim verzijama akcionih planova za poglavlja 23 i 24 i da bi uskoro trebalo da budu gotovi. Poslanik Evropskog parlamenta i šef parlamentarne delegacije za Srbiju Edvard Kukan kazao je da su u Srbiji zakoni dobri, ali da je situacija u medijima loša, mada nije uvek jasno zašto je to tako.
"Mi često ukazujemo na to, ali nemamo štap koji bismo mogli da upotrebimo da se stanje popravi", rekao je Kukan. Gordana Igrić, direktorka regionalne Balkanske istraživačke mreže (BIRN), izjavila je da je prethodna vlast u Srbiji vršila pritisak na medije, ali tvrdi da je sadašnja otišla korak dalje i da ne toleriše nikakvu kritiku, čak ni na društvenim mrežama. Prema njenim rečima, tabloidizacija medija je sve veća. Ona je optužila evropske institucije da "žmure na jedno oko" kada je reč o osnovnim ljudskim pravima u Srbiji i izbegavaju da kritikuju vlast da ne bi ugrozili proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine.
Sličnu optužbu izneo je i makedonski novinar Borjan Jovanovski, koji je nedavno dobio ozbiljnu pretnju smrću, s tim što je on rekao da Brisel kao alibi za tolerisanje autoritarne vlasti u Skoplju koristi pregovore sa Grčkom oko imena. "EU se pravi da se proširuje, a vlasti se prave da se reformišu", ocenio je Jovanovski.
I Kasteris i Kukan su odbacili ove optužbe, uz reči da i Komisija i Parlament veoma ozbiljno shvataju i problem slobode govora i proces proširenja EU. Poslanica EP Tanja Fajon, koja je izvestilac u senci za Srbiju, rekla je da svakog dana dobija pozive novinara sa Zapadnog Balkana koji se žale na stanje u medijima, ali da i u njenoj domovini ima mnogo problema.
"Izveštavanje o evropskim temama u Sloveniji je katastrofalno, preovlađaju negativni i senzacionalistički tekstovi, a to je vrlo opasno jer dovodi do rasta populizma”, kazala je Fajon.
Komentari 1
Proučavam cenzuru
Nije ugrožen govor, kao što vidite, već sloboda izražavanja i saopštavanja činjenica.
Pohvalio bih ovaj medij, koji za sada vidim kao slobodniji od ostalih, inače tu ne bih bio.
Za to vreme, mnogi puštaju glas po hrvatskim, bosanskim i crnogorskim medijima, gde ih ne cenzurišu za saopštavanje mišljenja o događajima i ličnostima u Srbiji.
Mnogi ne znaju za automatske mašine za cenzuru ključne reči, koje su us tanju da obrađuju hiljade komunikacija u sekundu.
Sve mi se čini da naš najposećeniji list u Srbiji, koji deli mesto sa KP, ima jednu takvu, koja neće dozvoliti da recimo reč chemtrail u bilo kom obliku i razmaknuta raznim znakovima - prođe. A to zbog toga što su skladišta i uzletišta u njihovoj zemlji matici. Da ne pominjem ostale reči sa njihove liste.
Znači, ne krivite uvek ljude cenzore.
IT stručnjaci znaju o čemu govorim.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar