U Hrvatskoj ukidaju predmete u školama?
Učenici u Hrvatskoj uskoro bi mogli da sami biraju predmete koje žele da uče, a moguće je i ukidanje sistema predmeta i časova.
To je za "Večernji list" rekao Boris Jokić sa Instituta za društvena istraživanja i šef ekspertske grupe za reformu školskog sistema.
"Velike promene se predviđaju u razrednoj nastavi, gde želimo da ukinemo predmetno časovni sistem. Ne može se razviti kreativnost i inicijativa ako je škola toliko kruta da tačno određenog dana imate tačno određenih 45 minuta nekog predmeta. Krajnje je vreme da se otvori prostor, pa ako imate 35 sati muzičke ili likovne kulture, na profesorima je da kažu i osmisle kako će ih organizovati. Možda je to garancija da će ta deca i zasvirati, učestvovati u smislenom kreativnom procesu, saditi nešto ili raditi rukama. Oni bi trebalo da se za 15 godina razviju u neke slobodnije, kreativnije ljude od nas", navodi Jokić.
On je rekao da se planira uvođenje učenja na radnom mestu u sve oblike strukovnog obrazovanja. "Ono se mora približiti svetu rada. Druga velika novina je upis u sektor, a ne u pojedino zanimanje. Njihovi izbori zanimanja će biti informisaniji, dobili bi temelje unutar pojedinog sektora koji će im omogućiti lakši prelazak iz zanimanja u zanimanje", ističe Jokić.
Takođe, moguće su promene i u srednjim školama opšteg tipa. "Predviđene su promene u gimnazijama, da učenici u 3. i 4. razredu sami biraju predmete i sadržaje koji su u skladu sa njihovim željama. Time želimo da omogućimo razvijanje interesa dece i dublje usvajanje određenih sadržaja, kako bi visokoškolska zajednica dobila pripremljenije studente", kaže Jokić.
Ideja ukidanja predmetne nastave se pojavila i u Finskoj.
Komentari 7
Anonimus2
ucitelj
NNunited
a na stranu toga mi smo susta suporotnost, prvo uvedemo kao reformu pa onda obucavamo nastavni kadar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar