Ovo je najopasniji period za novinare u novijoj istoriji
U godišnjem izveštaju o slobodi štampe njujorškog komiteta ističe se Sirija kao veoma opasno mesto za izveštavanje, cenzura tokom epidemije ebole, pritvaranje novinara u Egiptu i Etiopiji, ali i to kako su novinari prošle godine korišćeni u ekstremističkim propagandnim filmovima.
"Te organizacije ne proizvode samo video snimke. One se ponašaju kao konkurenti medijima", upozorava se u izveštaju na grupe poput Islamske države. Izveštaj takođe ukazuje na s tim nerazdvojivu opasnost koju čini sve veći broj slobodnih novinara koji prate ratove, gotovo bez zaštite ili plate.
"Nisu samo u pitanju životi novinara, već i mogućnost javnosti da sazna šta se oko nje dešava", napisala je u predgovoru dopisnica Si-En-En-a (CNN) Kristijana Amanpur. Ona je navela da je više od 1.000 novinara širom sveta ubijeno od 1992, kada je Komitet za zaštitu novinara počeo da vodi evidenciju. Mnogi od njih bili su slobodnjaci ili lokalni novinari.
Mediji, poput vladinih, žure da se prilagode svetu u kojem gotovo svako, uključujući i zločince, može uživo da prenosi vesti. "Sada imamo gotovo odmah pristup zločinima koji se dešavaju širom sveta", ističe se u izveštaju.
Islamska grupa je u velikoj meri izgradila svoje ime dramatičnim video snimcima odsecanja glava i drugih ubistava, ali se u izveštaju upozorava da i druge grupe u svetu koriste sličan pristup da maltretiraju ili prikažu sopstvene kapacitete.
Nigerijska ekstremistička grupa Boko haram promovisala se na Jutjubu, a neki meskički narko karteli počeli su da čine isto pre više godina.
Neki video snimci su se pokazali kao eksplicitna pretnja medijima. "Odsečena glava jednog novinara ubijenog 2011. u meksičkom pograničnom gradu Nuevo Laredo, postavljena je sa slušalicama na ušima, pored tastature", navodi se u izveštaju.
Boko haram se, takođe, poigrao s jednom kampanjom na Tviteru, posle otmice više od 200 učenica prošle godine u Nigeriji. Naime, posle otmice nastao je haštag "Vratite nam naše devojčice", a Boko haram je na internet postavio video u kojem se vidi kako se njegov lider smeje i pleše dok izgovara "Vratite našu vojsku". Slični video snimci takođe ugrožavaju vladine izveštaje u kojima tvrdi da postiže napredak u borbi protiv ekstremista ili kriminalnih grupa, ukazuje Komitet.
Naposletku, pošto su nigerijski novinari pod pritiskom vlade prestali da izveštavaju o Boko haramu, ta grupa je počela da ih napada i baca bombe na njihove kancelarije. I u Nigeriji i u Meksiku "ekstremisti imaju snažan interes da obezbede medijsko pokrivanje, uprkos tome što vlada pokušava to da spreči", ukazuje se u izveštaju i dodaje da se "novinari u obe zemlje nalaze između dve vatre".
Što izveštavanje postaje zahtevnije, novinari moraju da pomere granice kako bi zaštitili sebe i svoje izvore, od pronalaženja tehničkih načina da izbegnu vladinu prismotru do plaćanja telohranitelja kao branu od korumpiranih političara.
U izveštaju se ukazuje da takvi napori mogu da postanu preskupi i psihološki iscrpljujući. Kada novinari moraju da se takmiče sa špijunima i prismotrom, čak i kada pobede, društvo gubi", navodi se u izveštaju. Komitet, takođe, između ostalih stvari, naglašava zabrinjavajući nedostatak izveštavanja u haotičnoj Libiji, ograničenja interneta na Bliskom istoku i "suptilno oružje" cenzure u Singapuru.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar