Organizacija za evropsku saradnju i razvoj (OECD) saopštila je da Švedska nije uspela da poboljša svoj školski sistem, uprkos nizu reformi u poslednjih nekoliko godina, što sve više postaje sramota za tu skandinavsku državu blagostanja.
Šveđani koji su navikli da vide svoju zemlju blizu vrha u svim međunarodnim istraživanjima, počev od kvaliteta života i ekonomske konkurentnosti, suočili su se sa činjenicom da su mladi Šveđani na internacionalnom testu za 15-godišnjake, pali značajno ispod proseka, navodi se u izveštaju OECD.
Školska disciplina se pogoršala, pošto đaci sve češće kasne u školu nego u ostalim zemljama obuhvaćenim anketom i samo pet odsto nastavnog kadra smatra da je nastavnik cenjena profesija u društvu, što je među najnižim nivoom širom zemlje učesnica u istraživanju TALIS - Istraživanje OECD o nastavi i učenju.
Jaz između mladih imigranata i rođenih Šveđana ostaje izazov pošto svako drugo dete doseljenika ima nivo ispod osnovnog u matematici, u poređenju sa 22 odsto mladih starosedelaca.
Švedska nije uspela da poboljša svoj školski sistem, uprkos nizu reformi u poslednjih nekoliko godina, a ambicioznija nacionalna strategija sada hitno treba poboljša kvalitet i pravednost u obrazovanju, pošto je PISA tekst pokazao da je Svedska na 28 mesto od 34 zemlja u matematici i na poslednjem 27 mestu od 27 zemalja u nauci, navodi agencija AP.
U izveštaju danas predatom Švedskoj vladi OECD poziva se Švedska da "hitno reformiše svoj školski sistem" i predlaže podizanje statusa i plata nastavnika uz postavljanje većih očekivanja od đaka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar