Globalna uzbuna zbog preparata koji skuva utrobu
Policija u 190 država upozorena je na opasnost od pilula koje sadrže supstancu 2.4-dinitrofenol (DNP). Simptomi trovanja su povraćanje, glavobolja, nepravilan rad srca, koma i na kraju smrt.
Interpol je izdao globalno upozorenje zbog DNP-a, koji bukvalno skuva čovekovu utrobu, posle smrti Eloaz Peri (21) iz Šrofšajra u Velikoj Britaniji u aprilu. I jedan Francuz je, takođe, u ozbiljno lošem zdravstvenom stanju posle uzimanja te supstance.
Interpol je upozorenje izdao posle saradnje sa Svetskom anti-doping agencijom, koja je analizirala DNP kada je zaplenjena veća količina u Australiji.
Upotreba DNP-a raste širom sveta od 2007. godine. "DNP je takozvani sagorevač masti koji koriste bodibilderi, a koristi se i kao preparat za mršavljenje. Ta supstanca ne dozvoljava da se energija u telu 'skladišti' kao masnoća, ali se, još gore, oslobađa kao toplota", kaže autor studije o DNP-u Sajmon Tomas.
Tomas ističe da to, naravno, povećava telesnu temperaturu, koja oštećuje ćelije, odnosno mišiće, bubrege i mozak.
Iako se uglavnom prodaje kao žuti prah u kapsuli, DNP je takođe dostupan i kao krem. Pored opasnosti od same supstance, rizik od fatalnog ishoda povećava i proizvodnja u ilegalnim prljavim laboratorijama, u kojima rade amateri", naveo je Interpol.
DNP je tokom Prvog svetskog rata korišćen u Francuskoj u proizvodnji eksploziva. Radnici u fabrikama eksploziva su, izgleda, jeli DNP i otkrili da ubrzava metabolizam i pomaže u mršavljenju. Kasnije je korišćen kao stimulans za mršavljenje, ali je upotreba prestala još 30-tih godina prošlog veka, kada je zabranjen i u Americi, pošto je utvrđeno da je DNP ubio nekoliko ljudi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar