Prekinuto suđenje "knjigovođi Aušvica" jer mu nije dobro
Sudije smatraju da ne postoje polazne tačke za sumnju da bi Grening mogao da simulira bolest i najavljuju da bi se u narednim danima moglo odlučivati o tome kako dalje, odnosno, da li će ga lekari ispitati u vezi sa zdravstvenom sposobnošću za suđenje. Presuda optuženom trebalo bi da bude doneta krajem jula.
"Molim za oproštaj. O pitanju formalno-pravne krivice, morate vi odlučiti", rekao je Grening u aprilu, prvog dana suđenja za koji se kaže da bi mogao biti poslednji veliki sudski proces nemačkog pravosuđa, vezan za logor Aušvic.
Grening, koji je godinama živeo u jednom selu u blizini Lineburga, tereti se da je kao komandir (unterfirer) u Hitlerovoj personalnoj gardi, čiji su članovi, između ostalog, nadgledali zatvorenike u logorima, odgovoran za pružanje pomoći u ubistvu 300.000 ljudi. Grening se pominje u medijima kao "knjigovođa Aušvica", pošto je, kako se, između ostalog, kaže bio zadužen da se prtljag logoraša stavi na sigurno i pretraži da li ima novca i vrednosti.
Nekadašnji bankarski činovnik Grening je, prema optužnici, brojao novac logoraša osuđenih na smrt, vodio knjige o tome i tačne podatke slao u berlinsku centralu Hitlerovih zloglasnih SS jedinica. Greningu je bilo poznato da su u Aušvicu ubijani oni zarobljenici, koji nisu bili radno sposobni, pa je on zato, kako ga tereti optužnica, nacističkom režimu obezbeđivao privrednu dobit i podržavao sistematsko uništenje logoraša.
Optužnica protiv Greninga ograničena je samo na takozvanu "mađarsku akciju" u leto 1944. godine, pri kojoj je najmanje 300.000 ljudi ubijeno.
Komentari 1
Steva-NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar