Pobeda banaka u Hrvatskoj

Odluka Vrhovnog suda Hrvatske da se poništava promenljiva kamata, ali da valutna klauzula kod kredita u švajcarskim francima nije sporna, izazvala je bes članova Udruženja "Franak", koji najavljuju ustavnu tužbu.

Odluka Vrhovnog suda Hrvatske da se poništava promenljiva kamata, ali da valutna klauzula kod kredita u švajcarskim francima nije sporna, izazvala je bes članova Udruženja "Franak", koji najavljuju ustavnu tužbu.

Naime, valutna klauzula je upravo razlog rasta kreditnih obaveza koje su mnoge hrvatske građane dovele na prosjački štap, a sada se ništa posebno neće dogoditi za armiju onih koji su uzeli kredite u švajcarcima.

Računa se da četiri odsto hrvatskih porodica ima kredite u švajcarcima, a mnogi su ionako u teškom finansijskom položaju. Zato su brojne štediše koji su uzeli kredite u švajcarcima očekivale da će presuda Vrhovnog suda ići u smeru da krediti mogu da pretvore u kune, što bi omogućilo sigurnost i olakšalo otplati. "Za nas je ova presuda katastrofa i sada će svako morati sam da potraži pravdu na sudu. Ali to traje godinama i postupak je veoma skup, što znači da nam je položaj krajnje nezavidan", kažu u Udruženju "Franak".

Ovom odlukom praktično je dokazano da za banke ne postoje sankcije, tako da su one ispale i krajnji pobednici u dugogodišnjem natezanju oko kamata i uslova pod kojim su odobreni krediti.

"Sudovi nemaju jednostavno hrabrosti u Hrvatskoj da presude protiv banaka, iako je utvrđeno njihovo nezakonito poslovanje. Vidi se i da je reč o prevari, ali se na kraju ništa loše po banke nije dogodilo", tvrde u Udruženju i kažu da su rate rasle i 100 odsto, što je krajnje nelogično. Nisu zadovoljni ni ekonomski stručnjaci, pa Drago Jakovčević s Ekonomskog fakulteta kaže da je odluka Vrhovnog suda tehnički loša i samo će da oduži ceo postupak.

"Ide u korist banaka i zatrpaće sudove predmetima. Loša je stvar što valutna klauzula nije proglašena nezakonitom", kaže Jakovčević.

Sada se očekuje da i banke vide šta im u budućnosti više odgovara, da vode sudske sporove ili da pokušaju građanima da ponude neka kompromisna rešenja. Pogotovo nakon što su neke sudije Visokog trgovačkog suda već presudile u korist građana, pa se i banke mogu zabrinuti kako će to ići dalje.

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić izražava zadovoljstvo što je odlukom Vrhovnog suda bar sada sve jasno i što se u budućnosti može graditi neki novi odnos između banaka i građana. Na čiju štetu ili korist - ministar ne kaže.

  • 15.05.2015 12:21
    Susjedi niko se nije naziveo od bankarskih kredita!
  • ovdasnji

    15.05.2015 12:18
    pa naravno
    kada su banana drzavice skrojene po uputstvima banaka,mafije i kaste politicara !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija

Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.

Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića

Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.