Irci se na referendumu izjašnjavaju o istopolnim brakovima
Glasa se o predlogu da se odobri "brak između dve osobe, bez obzira na pol". "Uradićemo takod a se prema ljudima postupa na isti način bez obzira na to koga vole", rekao je premijer Enda Keni, koji je i šef stranke Fine Gael, inače dosta konzervativne u pogledu običaja. Druge partije takođe se zalažu za takav pristup, koji prema istraživanju javnog mnjenja ima široku podršku stanovništva.
Glavni argument protivničkog tabora je da će homoseksualni brak oslabiti instituciju braka i tradicionalne porodice, odobravajući istopolnim supružnicima da usvajaju decu ili ih dobiju zahvaljujući surogat majkama. "Ovo je za decu najveći problem. Mislim da je značajno braniti prava dece na oca i majku, u najmanju ruku na početku života", izjavila je Margaret Hiki, portparolka pokreta "Stvar majki i dece".
Predsednik referendumske Komisije Kevin Kros međutim ukazuje da to pravo već nemaju svi, budući da mnoga deca nemaju oca i majku. Pored toga, decu već mogu usvajati samci i istopolni parovi budući da je dozvoljena takozvana građanska zajednica.
Podršku odobravanju istopolnih brakova dali su i poznati iz sveta sprota, muzike i filma, poput glumca Kolina Farela i pevača Bona.
Irska je, uz Poljsku, jedna od evropskih zemalja u kojima je svakodnevni život i dalje prožet katoličkom tradicijom. Abortus je zabranjen izuzev u slučajevima kada je život majke ugrožen, više od 70% brakova sklopi se u crkvi, a više od 90% osnovnih škola je pod okriljem crkve.
Ipak, crkva je tokom prethodnih godina izgubila veliki deo uticaja, kao posledica ekonomskih i društvenih preokreta, ali i brojnih pedofilskih skandala u koje je umešano lokalno sveštenstvo. To je izazvalo veliki šok u stanovništvu, koje je sada mnogo manje spremno da sluša lekcije iz morala.
Komentari 2
Manjina 57
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar