Bosanci žele u EU zbog posla i stabilnosti
Stvaranje većeg broja kvalitetnijih radnih mesta i garancija trajnog mira i stabilnosti glavni su razlozi koji bi građane opredelili da glasaju za članstvo u EU. Istovremeno, oni koji bi glasali protiv učinili bi to jer veruju da bi članstvo stvorilo veće troškove života i povećalo poreze, kao i da bi dovelo do gubitka kulturne raznolikosti, prenosi agencija Fena.
Ukoliko se potencijalno referendumsko opredeljenje posmatra kao podrška procesu integrisanja, ona beleži pad za sedam procenata u odnosu na istraživanje iz 2014. godine. U poređenju sa prošlogodišnjih 67 odsto, u ovogodišnjem istraživanju, čak, 85 procenata ispitanika smatra da reforme u BiH treba sprovoditi i bez da su uslov za članstvo u EU, odnosno prvenstveno zbog stvaranja boljih uslova života u državi.
Među prioritetnim reformama građani su izdvojili borbu protiv korupcije, smanjenje poreskih opterećenja na rad i uklanjanje prepreka zapošljavanju. Kao najveće prepreke evrointegraciji građani vide nespremnost na promene, politizaciju procesa integracija i politiku uslovljavanja koju EU sprovodi prema BiH.
Kao i prethodnih godina, većina ispitanika informacije o procesu evrointegracija dobija posredstvom televizijskog programa i interneta, a finansijska pomoć Unije je i dalje najinteresantnija tema.
Trećina ispitanika je mišljenja da BiH već pregovara o članstvu u EU, istovremeno dve trećine njih smatra da članstvo BiH u EU nema alternativu.
Istraživanje je sprovedeno CATI metodom na reprezentativnom broju ispitanika u čitavoj BiH, precizirano je iz Direkcije za evropske integracije BiH.
Komentari 1
sbijanci
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar