Nova vrsta ptičijeg gripa pustoši farme u Americi
Američki farmeri su bili prinuđeni da ubiju oko 40 miliona pilića i drugih ptica, pošto je najzaraznija verzija ptičijeg gripa napala taj sektor industrije, što je prouzrokovalo nagli skok cena jaja.
Veruje se da su posebno zarazan ptičiji grip prenele divlje patke i guske i on se proširio na 15 saveznih američkih država i dve kanadske pokrajine, što je zahtevalo masovni pokolj, posebno koka nosilja i ćurki. Veleprodajna cena jaja je skočila za 80 odsto, a nešto manje je porasla i cena ćuretine, što bi moglo potrajati do kraja godine, čak iako se uspešno zaustavi dalje širenje gripa, procenjuju stručnjaci.
U Ajovi, koja je najveći proizvodjač jaja u SAD, ubijeno je oko 25 miliona koka. Država je proglasila vanredno stanje posle otkrivanja bolesti na 63. farmi po redu i zabranila je bilo kakve javne izložbe živih ptica na sajmovima, aukcijama i slično. Bolest se prvi put pojavila prošle godine na krajnjem severozapadu države Vašington, gde su je očigledno donele divlje ptice. Od tada se pojavila na farmama u 15 država, uključujući i one sa najrazvijenijom peradarskom proizvodnjom.
Naučnici bolest tipa H5N2 opisuju kao visoko patogenu verziju ptičijeg gripa. Ona se razlikuje od gripa H5N1, koji je široko rasprostranjen na farmama u Aziji i za koji je dokazano da se prenosi na ljude. U američkom centru za kontrolu bolesti kažu da je rizik od prenošenja virusa H5N2 na ljude nizak u ovom trenutku, iako ne isključuju takvu mogućnost.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar