UN: Pada broj gladnih u svetu
Većina praćenih zemalja - njih 72 od 129 postigli su ambiciozne Milenijumske razvojne ciljeve i prepolovili "nedovoljnost hrane", prenela je agencija AP. Smanjena je glad i neuhranjenost u većini zemalja u razvoju uprkos prirodnim katastrofama, političkoj nestabilnosti i oružanim sukobima, mada je svetska polulacija porasla za 1,9 milijardi od 1990. godine.
Zemlje Istočne Azije, Latinske Amerike i Kariba pokazali su najveći napredak u smanjenju gladi zahvaljujući ekonomskom rastu, ulaganja u poljoprivredu i političkoj stabilnosti, navele su tri nadležne Agencije svetske organizacije u godišnjem izveštaju Stanja sa nesigurnošću hrane.
I neke zemlje Zapadne Afrike koje su ulagale u poljoprivrednu produktivnost i infrastrukturu, uspela da ispune ciljeve UN, navodi se u izveštaju.
"Skoro postizanje Milenijumskih razvojnih ciljeva koje se odnose na glad pokazuje nam da zaista možemo da eliminišemo muke sa glađu u našem životu", primetio je direktor Organizacije UN za hranu i poljoprivredu (FAO) Hose Graziano da Silva.
U izveštaju se navodi da je to rezultat poboljšane produktivnosti u poljoprivredi, posebno porodica i malih farmera i boljim mera socijalne zaštite kao što bonovi za hranu ili programi školskih obroka što je imalo najveći uticaj na smanjenje gladi. Međutim, subsaharska Afrika i dalje ima najviši stepen neuhranjenosti u svetu, gde skoro svaki četvrti stanovnik nema dovoljno hrane za aktivan i zdrav život, navodi se u izveštaju FAO.
Komentari 2
hebote te
Verovatno je broj gladnih pao zbog izumiranja od gladi, istrebljenja u ratovima i nametanjem raznih bolestina.
Sirotinjo, i Bogu si teska.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar