Republika srpska ostaje bez muznih krava
Zbog pada otkupa, u Bosni i Hercegovini (BiH) će se samo ove godine pojaviti tržišni viškovi od 40 do 45 miliona litara mleka, što će imati dugoročne posledice u vidu drastičnog smanjenja broja muznih krava.
Procena je da će samo Republika Srpska (RS) ostati bez 60 do 70 hiljada muznih krava, a najveću štetu pretrpeće mala i srednja gazdinstva koja imaju do 20 muznih krava, ocenio je predstavnik Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije - APUS, Risto Arsenović.
Opremljenost domaćih farmi je na znatno nižem tehnološkom nivou od farmi u okruženju, što je naročito izraženo kod malih i srednjih gazdinstava koja imaju pet do 10 muznih krava i koja nisu u mogućnosti da uvedu nove tehnologije u proizvodnju, kako bi se proizvelo mleko ekstra klase. Veliki problem je i sve starija populacija koja vodi najveći broj malih i srednjih farmi.
Tržište, kao jedan od najznačajnijih faktora u proizvodnji i prometu mleka, kaže Arsenović, stalno se menja, sve više je izloženo konkurenciji velikih korporacija koje diktiraju uslove i postavljaju svoja pravila igre.
Evropska Unija, kao jedan od najznačajnijih proizvođača mleka u našem regionu je od 1. aprila ukinula klauzulu o ograničavajućim kvotama za sve proizvode od mleka u EU. Zbog toga je došlo do velikih turbulencije na tržištu mleka. S druge strane i sankcije EU prema Rusiji učinile su da zemlje van EU ne mogu biti konkurente u ovom sektoru. Zbog izvoznih premija, koje proizvođači mleka u EU ostvaruju, tehnološka opremljenost omogućava da cena mleka iz EU bude konkurentnija od one domaćeg mleka, a sa druge strane, postavljanjem raznih necarinskih barijera smanjuje se mogućnost ulaska na tržište EU.
Komentari 5
Istrebili i krave nakon Muslimana i Hrvata!"
Jel tebi deda gurao Srbe na kupanje na keju našem?!
Mislim tako se ponašaš. Pratim šta pišeš.
bolji naslov
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar