Crna Gora skida spomen "srpskim oslobodiocima Budve"

Generalna direktorka Direktorata za kulturnu baštinu Crne Gore Lidija Ljesar kazala je da Ministarstvo kulture i Komisija za podizanje spomen obeležja nemaju pravo da sa ulaza u Stari grad skinu ploču "srpskim oslobodiocima Budve" ako Opština ne podnese inicijativu za uklanjanje, ali je najavila da će ona biti uklonjena po drugom osnovu.
Generalna direktorka Direktorata za kulturnu baštinu Crne Gore Lidija Ljesar kazala je da Ministarstvo kulture i Komisija za podizanje spomen obeležja nemaju pravo da sa ulaza u Stari grad skinu ploču "srpskim oslobodiocima Budve" ako Opština ne podnese inicijativu za uklanjanje, ali je najavila da će ona biti uklonjena po drugom osnovu.

"Imamo pravo da delujemo po Zakonu o zaštiti kulturnih dobara. Kroz projekat o revalorizaciji Starog grada  tretiraćemo ovo kulturno dobro i sve ono što nije kulturni sloj i ne odgovara istorijskim činjenicama, a što degradira to kulturno dobro, biće uklonjeno", rekla je Ljesar "Vijestima".

Napominjući da iznosi lični stav kao stručnjak i stav Komisije za podizanje spomen obeležja, Ljesareva je rekla da ta ploča ne može biti tretirana kao kulturni sloj. "Kulturni sloj nije spomen obeležje, već ono o čemu priča to spomen obeležje. Spomen obeležje je u stvari 24-satni saobraćajac, koji upućuje kojim putem treba ići. Ovaj saobraćajac iznad ulaznih vrata u Budvi nije dobar i izaziva kolaps u saobraćaju", rekla je ona.

Spomen ploča je postavljena 1931. godine iznad Veljih vrata na ulazu u Stari grad, a Komisija za podizanje spomen obeležja Ministarstva kulture CG konstatovala je da ono što na njoj stoji ne odgovara istorijskim činjenicama. Nalaz je dostavila Opštini Budva,  koja jedina po Zakonu o podizanju spomen obeležja može inicirati uklanjanje sporne ploče. To je prošle godine tražila Liberalna partija. Na ploči, postavljenoj ispod Venecijanskog lava, uklesane su reči: "Na uspomenu dolaska hrabre pobjedonosne Srpske vojske koja poslije junačnih pobjeda oslobodi Budvu, na Mitrovdan 8. novembra 1918. postavlja Opština Budva". Iznad tog napisa uklesane su reči Petra II Petrovića Njegoša:  "Pokolenja, djela sude...".

Ljesareva ukazuje da 8. novembra 1918. Austrougarska nije postojala, a članice tadašnje Austrougarske monarhije su nedeljama pre toga proglasile nezavisnost u svojim parlamentima.

"Tog 8. novembra nije bilo oslobađanja Budve. Negde ne čudi činjenica što je ploča postavljena 1931, a ne odmah 1918. godine. Ako smo mentalitet kakav jesmo, pa volimo odmah ordenje i znamenje da dajemo, tadašnja vlast je vrlo spretno znala da to spomen obeležje ne bi 1918. godine pilo vodu. Ali, isto tako imamo jedan mentalitetski problem - brzo zaboravljamo i brzo usvajamo novo, pa je tako spomen obeležje 1931. prošlo među Budvanima", navela je ona.

Ljesareva kaže da bi se, na primer, kulturnim slojem smatrao da je na mestu spomen ploče bio grb Karađorđevića, jer to ima istorijskog utemeljenja. Projekat revalorizacije kulturnih dobara, čiji je Ljesar autor, okupio je 250 stručnjaka koji su radili u 50 timova. Jedan tim se bavio Starim gradom pod mentorstvom Ljesareve, te evidentirao sve ono što je devalvirano.

U Opštini Budva ne postoji spremnost  za pokretanje inicijative za uklanjanje spomen ploče zbog, kako je "Vijestima" rečeno, letnje sezone i mogućeg efekta koje bi to imalo na okruženje i dolazaka srpskih gostiju.

  • Novosadski Crnogorac

    31.05.2015 17:52
    Svi smo mi pomalo Turci. Suocite se sa cinjenicama ma koliko one bile bolne.
  • Budva

    31.05.2015 12:56
    slazem se
    Skinuti tablu,jer rusi ugled starog grada
  • 31.05.2015 12:44
    Hoce li mi neko odgovoriti kada cemo se mi osloboditi Crnogoraca koji su nas okupirali 1944-45. i od tada ne ispustaju iz ruku vlast i privilegije? Vreme je da ti koji su nas tada oslobodili materijalnih dobara krenu sa pakovanjem svojih kofera i pravac prugom Beograd - Bar nazad u njihov krš. Posle toga demontirati tu prugu da nam se vise nikada ne vrate nazad, čak ni kao studenti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija

Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.

Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića

Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.