Ratu kredita od preko 3.000 kuna plaćao u kovanicama
Ivan Maras (31) preuzeo je plaćanje kredita od svoga oca penzionera i došao na šalter gde mu je službenica banke uljudno kazala da ispuni nalog na 3420 kuna. Ali, klijent je tada kazao da će ratu uredno podmiriti, ali da će za svaku kunu ispuniti po jedan nalog.
"Na taj način odlučio sam banci zagorčati život, kao što oni meni i mojoj porodici zagorčavaju život već dugo vremena. Iskreno sam se nadao da će sedam banaka koje je udruženja građana 'Franak' tužilo nakon nedavne presude Vrhovnog suda započeti s klijentima dogovaranje načina otplate. Budući da oni to nisu uradili, ja sam na taj način odlučio da protestujem. Imam pravo da otplaćujem kredit kako želim, pa čak i u kovanicama od po kunu ili po 10 lipa", kaže Maras.
Iako je u poslovnicu došao oko 17.15 sati s novčanicama po 200 kuna, insistirao je da celokupnu ratu plati kovanicama po jednu kunu. "Službenica je bez pogovora počela da štampa naloge po kunu i da ih unosi u kompjuter. Nemam nikakav prigovor na njen rad, bila je vrlo profesionalna. Naravno, dok je ona štampala naloge, stvorio se velik red i ljudi su negodovali. Razgovarala je sa mnom i šefica poslovnice i njen šef, ali nisam odstupao od svoje namere. Do završetka radnog vremena u 19 sati ištampali smo 54 ili 55 naloga po jednu kunu i onda sam odlučio da ištampa jedan veliki nalog na 3146 kuna tako da im još za ovomesečnu ratu dugujem oko 200 kuna. Taj ću iznos uplatiti ovih dana ponovo sve po kunu", dodaje Maras.
Dok je on na jednom šalteru plaćao, ostali klijenti bili su primorani da se prebace na druge šaltere, pa je rad bio otežan.
"Meni je jasno da banke rade za profit, ali mi nikako nije jasno kolika je njihova nezainteresovanost za klijente i za dogovor s nama koji imamo kredite u švajcarskim francima. Na takav potez najviše me naterala činjenica da su mnoge porodice koje nisu mogle da plaćaju svoj kredit deložirane iz svojih stanova ili kuća, upravo zbog toga što su iznosi kredita poleteli u nebo", ističe Splićanin.
U Splitu svih sedam banaka koje su tužili članovi "Franka" ima svoje poslovnice, pa Maras tvrdi da im mogu blokirati rad na način za kojim je on posegnuo.
"Možda se u udruženju 'Franak' i odlučimo za takvu akciju", kaže Maras, čiji je otac pre osam godina podigao kredit od 60.000 franaka na 13 godina. Do sada su banci isplatili nešto više od 30.000 franaka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar