Prosečna potrošnja čokolade u Rusiji smanjena je sa 4,36 kilograma po osobi u 2013. godini, na 4,15 kilograma 2014. godine, pokazali su podaci Centra za istraživanje tržišta konditora. c
Ukupna potrošnja čokolade, bombona i drugih konditorskih proizvoda u kojima se koristi kakao smanjena je prošle godine 4,8 odsto i ima tendenciju daljeg pada, preneo je Finmarket.ru.
U poslednjih pola godine rusku konditorsku industriju snažno je pogodila devalvacija rublje, zbog koje su porasle cene sirovina u rubljama. To je dovelo do pada rentabilnosti na tržištu, a za mnoga preduzeća prelazak u negativnu zonu.
Potencijalno još dramatičniji pad tražnje čokolade zbog iznuđenog rasta cena najviše pogađa male i srednje regionalne fabrike, orijentisane na proizvodnju za lokalno tržište, koje praktično ne izvoze svoje proizvode, rekla je izvršna direktorka Centra Jelisaveta Nikitina.
Pored toga, od početka maja porasle su svetske cene kakovca zbog loših prognoza roda u Africi. Tona kakaovca na robnoj berzi u Njujorku 26. maja poskupela je na 3,15 dolara sa 2,88 dolara 1. maja. Stručnjaci ne isključuju dalji rast cena te sirovine.
Prema prognozi Međunarodne organizacije za kakao (The International Cocoa Organization, IČO), do 2020. godine mogući deficit kakaovca može dostići milion tona i to zbog predviđene potrošnje u Kini i Indiji. Pri tome, pre nekoliko godina svetski analitičari smatrali su Rusiju perspektivnom s tačke gledišta razvoja tržišta čokolade. Iako je prosečna potrošnja čokolade u Rusiji niža nego u većini razvijenih evropskih zemalja, uočena je tendencija rasta.
Radi poređenja, potrošnja čokolade u Švajcarskoj prošle godine je bila 11,7 kilograma po stanovniku, a u Nemačkoj 12,2 kilograma. Među deset najvećih potrošača čokolade su još Holandija, Velika Britanija, Irska, Austrija, Danska, Finska, Belgija i Francuska.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar