Kako su džihadisti menjali mapu Bliskog istoka?

Skoro vek nakon što su granice na Bliskom istoku formirali britanski i francuski kolonijalisti, ove granice počele su postepeno da se menjaju.
Skoro vek nakon što su granice na Bliskom istoku formirali britanski i francuski kolonijalisti, ove granice počele su postepeno da se menjaju.

Granice koje su stvorili London i Pariz zamenili su nacrti teritorija džihadista, nacionalista, pobunjenika i gospodara rata, piše BBC.

Granica između Iraka i Sirije je pod kontrolom Islamske države, sirijski Kurdi se bore za svoju autonomiju u Iraku, a etnički i religijski pobunjenici haraju Libijom i Jemenom. Kako navodi BBC, nekada moćni glavni gradovi u ovim državama postali su irelevantni.

Ostatak sveta i dalje može da obrazuje ambasade u ovim državama, ali ne postoje stabilna ministarstva ovih zemalja sa kojima bi mogle da stupe u kontakt. Vlade u Damsaku, Sani i Bagdadu više nisu u mogućnosti da svoju volju izrazi na većim delovima teritorije u svojim državama.

"Države koje postoje na ovoj teritoriji više nemaju monopol upotrebe sile", rekao je profesor Favaz Gerges sa Londonske škole za ekonomiju i političke nauke. To znači da se neke centralne vlade sada oslanjaju samo na vojsku i neke nedržavne aktere koji bi trebalo da ih brane.

Čak i najdragoceniji izvor na Bliskom istoku – nafta – izmiče Vladinoj kontroli. Kako se navodi, postoji mnogo načina na koje se vrši ilegalna preprodaja nafte i gasa u celom regionu. U zavisnosti tačke sa koje posmatraju Bliski istok, analitičari smatraju da ovu regiju sada karakteriše manjak demokratije, postkolonijalizam, korupcija, loši obrazovni standardi, i uspon radikalnog islama.

Kako piše BBC, u prošlim vremenima velike svetske sile uspevale su da utiču na situaciju i sačuvaju zemlje Bliskog istoka, ali sada ni Vašington ni Moskva nisu sposobni da stabilizuju situacije u Siriji, Libiji, Jemenu ili Iraku.

Pitanje koje najveći broj zapadnih diplomata postavlja jeste da li zemlje poput Egipta, Jordana, Bahreina, pa čak i Saudijske Arabije mogu da zadrže ili obnove poredak. Većina zemalja na Bliskom istoku je svoje granice dobila nakon Prvog svetskog rata, a najveća promena od tada usledila je nastankom Izraela 1948. godine.

Kako piše BBC, i u samom Izraelu postoje sporenja oko granica, a o novim granicama "sanjaju" Palestinci. "Oni vide haos u Iraku i Siriji i ovu odvratnu mašinu koja se naziva Islamska država kao jedinog igrača koji može da dovede do promena koji bi možda imali i korist za Palestince", rekla je Rouzmeri Holis sa Univerziteta u Londonu.

Bliski istok suočava se sa godinama haosa, a mnogi u regionu se vode religijom ili ideologijom. Za njih cilj nije, kako piše BBC, promena linija na karti, već promena načina na koji će društvo biti organizovano.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija

Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.

Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića

Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.