Predsednik Filipina uporedio Kinu s nacističkom Nemačkom
"Kada bi postojao vakuum, ako SAD, koje su supersila, kažu nismo zainteresovani, onda možda neće biti ničega što bi moglo zauzdati ambicije drugih zemalja", rekao je Akino biznis liderima u Tokiju kada su ga pitali da prokomentariše sve veću moć Kine i ulogu SAD u njenom zauzdavanju.
"Ja sam amater u učenju istorije i setio sam se kako je Nemačka testirala teritorijalne vode i kako su na to odgovorile druge evropske sile", kazao je Akino govoreći o nacističkim teritorijalnim osvajanjima nekoliko meseci pre izbijanja Drugog svetskog rata. "Oni su testirali vode i bili su spremni da se povuku da je, na primer, Francuska rekla da to urade. Ali, na žalost, sve do aneksije Sudeta, a potom i čitave Čehoslovačke, niko nije rekao stop. Da je neko rekao stop Adolfu Hitleru u tom trenutku, ili tadašnjoj Nemačkoj, izbegli bismo Drugi svetski rat", kazao je Akino.
Američki predsednik Barak Obama u ponedeljak je govorio o porastu tenzija u Južnom kineskom moru, apelujući na regionalne sile, a naročito Kinu, da poštuju zakone i prestanu da "se guraju laktovima".
Peking tvrdi da ima suverenitet nad skoro čitavim Južnim kineskim morem gde se nalaze važni pomorski putevi, a veruje i rezerve nafte i gasa, ali druge zemlje koje smatraju da polažu pravo na ove vode optužuju Kinu za ekspanzionizam.
Vijetnam, Filipini, Malezija, Brunej i Tajvan, takodje, tvrde da polažu pravo nad neka mala ostrva i grebene u toj oblasti. SAD i njihovi azijski saveznici, uključujući Japan, koji ima i druge teritorijalne sporove sa Kinom u Istočnom kineskom moru, upozoravaju da bi zanemarivanje medjunarodnih zakona moglo ugroziti "slobodu navigacije".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar