Kome džihadisti prodaju naftu?
Deset miliona dolara nedeljno zarade džihadisti od nafte koju navodno prodaju turskim biznismenima. Rusi traže objašnjenje od zvanične Ankare.
Islamska država drži većinu naftnih polja u Siriji i Iraku, a prodaja na crnom tržištu predstavlja njihov glavni izvor finansiranja. Glavni proizvodni pogon nalazi se u Dajr al Zoru, odakle se dnevno izvuče između 34.000 i 40.000 barela nafte koja se kasnije kamionima distribuira do Turske. - Danju i noću odlaze u Tursku. Kamioni idu napunjeni, a vraćaju se prazni. Imamo satelitske snimke koji to dokazuju - rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.
Rusi su optužili Turke da profitiraju od "prljave nafte" koja prolazi kroz njihovu teritoriju, a nisu poštedeli ni američke obaveštajne službe, za koje tvrde da su zakazale u presretanju krijumčarskog lanca. - Teoretski je moguće da turski politički vrh nije upoznat sa ilegalnom trgovinom, ali je u to teško poverovati. Ako ne znaju ništa o tome, neka saznaju. Moguće je da postoje neki oblici korupcije i tajnog poslovanja - naglasio je Putin.
Turska se našla pred velikim udarom javnosti koja zahteva da se spreči ilegalna trgovina koja jača ekstremiste. - Postoji posebna rezolucija Saveta bezbednosti UN o zabrani kupovine nafte od terorista, jer se u tim buradima ne krije samo nafta već i krv naših građana. Oni će od pridobijenog novca kupiti oružje i sprovoditi krvave akcije - rekao je Putin.
SAD bez komentara
Stejt department je odbio da prokomentariše molbu šefa sirijske diplomatije upućenu na adresu državnog sekretara Džona Kerija da proveri glasine da je sin predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana umešan u trgovinu naftom sa Islamskom državom. - Želimo da vas preusmerimo da tražite komentare od turske i ruske vlade - odgovorio je saradnik Stejt departmenta na molbu novinara da prokomentariše ovu pretpostavku.
Ministar inostranih poslova Sirije Valid Mualem izjavio je, komentarišući izjavu Džona Kerija da Damask navodno kupuje naftu od IS, da američki državni sekretar treba da proveri informacije da je sin turskog predsednika možda umešan u nezakonitu trgovinu naftom sa IS.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar