Svet za 40 godina izgubio trećinu obradivog zemljišta
Jedna trećina obradivog zemljišta na planeti je u proteklih 40 godina izgubljena zbog erozije tla ili zagađenja, a očuvanje obradivih površina je od presudnog značaja za ishranu rastuće populacije, pokazali su rezultati jednog istraživanja predstavljenog tokom svetske Konferencije o klimatskim promenama koja traje u Parizu.
Pod normalnim poljoprivrednim uslovima, potrebno je oko 500 godina kako bi se stvorila obradiva površina od 2,5 centimetra. Nestajanje takvih površina je, međutim, u poslednje vreme ubrzalo, budući da potražnja za hranom raste, navodi se u izveštaju biologa sa britanskog Univerziteta Šefild.
Očuvanje obradivih površina je, kako navode stručnjaci, od ključnog značaja, ako svet želi da proizvede dovoljno hrane za više od devet milijardi ljudi, koliko bi, prema nekim prognozama, svetska populacija trebalo da broji do 2050. godine. "Gubitak obradivih površina predstavlja jednu od najvećih globalnih pretnji po poljoprivredu", navodi se u izveštaju profesora biologije sa Šefilda, Dankana Kamerona.
On je preporučio poljoprivrednicima da se okrenu "očuvanju poljoprivrede", kao i da useve na istoj parceli češće menjaju, organske materije vraćaju u zemljište i koriste manje azotnih đubriva. U poljoprivredi se u ovom trenutku prinosi održavaju kroz intenzivnu primenu đubriva stvorenih u industrijskoj prozvodnji, u kojoj je potrošeno pet odsto proizvedenog prirodnog gasa u svetu i dva odsto godišnje proizvedene električne energije u svetu, navodi se u izveštaju.
Komentari 3
veganka
Dokumentarac “Cowspiracy“ iz 2014. upravo raskrinlrava odgovorne za globalno zagrevanje i zagađenje, a to su u delu od 51% farmeri i industrija mesa i mleka. To je i glavna tema konferencije u Parizu koja je u toku. Cowspiracy možete pogledati na ovom linku:
http://www.dailymotion.com/video/x2zuhks
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar