Žene prvi put glasaju u Saudijskoj Arabiji
U Saudijskoj Arabiji održavaju se prvi izbori na kojima i žene mogu da glasaju i za koje su i žene mogle da se kandiduju.
To je korak ka ublažavanju ograničenja za žene koja su u toj zemlji među najstrožijima u svetu. Prema podacima saudijske izborne komisije, skoro 1,5 miliona ljudi starijih od 18 godina registrovano je za glasanje na današnjim lokalnim izborima, a među njima 119.000 žena. Saudijska Arabija ukupno ima 21 milion stanovnika.
Muškarci i žene odvojeno glasaju u toj kraljevini, gde su polovi strogo odvojeni. Do danas je ova islamska monarhija, u kojoj je ženama zabranjeno da voze i gde moraju da budu pokrivene od glave do pete u javnosti, bila poslednja zemlja gde je samo muškarcima bilo dozvoljeno da glasaju.
Za današnje izbore više od 900 žena kandidovalo se za položaje u gradskim većima, dok se za mesta u 284 veća kandidovalo skoro 6.000 muškaraca, a ovlašćenja na tim mestima su ograničena na lokalna pitanja kao što su odgovornost za stanje na ulicama i javne vrtove i sakupljanje smeća. Ženski kandidati na izborima nisu mogli da se tokom predizborne kampanje direktno suoče sa muškarcima, koji čine većinu glasača.
Žene tvrde i da je registrovanje glasača ometeno birokratskim preprekama, nedostatkom svesti o tom procesu i njegovom značaju, kao i činjenicom da žene ne mogu da se same dovezu do birališta. Rezultat toga je da žene čine manje od deset odsto glasača, a očekuje se da će mali broj žena pobediti u izbornoj trci, ako ih uopšte bude bilo među pobednicima. Bilo kako bilo, kandidatkinje kažu da se već osećaju kao pobednice.
Tako Amal Badreldin al-Savari (60), koja radi kao pedijatar u centru Rijada, kaže da se i nije kandidovala da bi pobedila, već iz patriotizma i zato što, kako kaže, islam ženama daje prava. "Muškarci i žene imaju jednaka prava u mnogim stvarima", ističe ona, navodeći u prilog tome odgovarajući stih iz Kurana i dodajući da je svako koga je srela podržao njenu kampanju.
Prvi lokalni izbori u Saudijskoj Arabiji su, inače, održani 2005. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar