Slovenci idu na referendum o istopolnim brakovima
U Sloveniji će 20. decembra biti održan referendum o zakonu koji bi homoseksualcima dopustio sklapanje braka i omogućio im veća prava.
Zakonsko rešenje definiše brak kao zajednicu dve osobe i daje mogućnost parovima istog pola da se venčaju pred matičarem i pravo da mogu usvajati decu. Zakonu se snažno protivi vrh mesne Katoličke crkve i opozicione stranke desnog centra, a podržava ga većina stranaka koalicije slovenačkog premijera Mire Cerara.
Penzionisana učiteljica Angela Likovič, nekadašnji član Slovenačke demokratske stranke Janeza Janše, smatra da se zakonom redefiniše uloga porodice u društvu, što za Sloveniju može biti kobno, prenose mediji.
Prema njenim rečima, dete za razvoj treba da ima oca i majku, te da zbog toga treba odbaciti zakon kojim se parovima istog pola daje pravo usvajanja dece.
O sličnom zakonu Slovenci su se izjašnjavali 2013. godine kada je protiv glasalo 55 odsto birača. Zakon o bračnoj vezi i porodičnim odnosima, koji je početkom godine prihvatio parlament, stupiće na snagu ako ga ne odbije više od 20 odsto ukupnog broja Slovenaca upisanih u biračke spiskove, što je nešto više od 320.000 glasova.
Reč je o novom referendumskom pravilu kojim se štiti parlament kao zakonodavac i ograničavaju mogućnosti odbacivanja zakona, čiji je predlagač Vlada. Referendum o istopolnim brakovima donesen je na inicijativu konzervativnih grupa koje imaju podršku katoličke crkve u Sloveniji.
Grupa pod nazivom "Deca su u pitanju" uspela je da prikupi 40.000 potpisa potrebnih za održavanje referenduma.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar