Ispituje se uzrok smrti Pabla Nerude

Međunarodni tim forenenzičara analiziraće posmrtne ostatake čileanskog nobelovca i pesnika Pabla Nerude kako bi se utvrdio tačan uzrok njegove smrti.

Čuveni pesnik umro je nakon državnog udara 1973. godine koji je predvodio general Augusto Pinoče. Spekulisalo se da su Nerudu otrovali agenti desničarske diktature.

Eshumacija njegovih posmrtnih ostataka sprovedena je 2013. godine, ali toksikoliške analize nisu pokazale tragove toksina u kostima. Uprskos tome, Vlada u Čileu saopštila je 2015. godine da je "moguće i vrlo verovatno da je treća strana odgovorna za Nerudinu smrt".

U saopštenju je naglašeno da zaključak još nije donesen, jer se čekaju rezultati stručnjaka. Ostaci njegovih kostiju i zuba biće analizirani u DNK centru kanadskog univerziteta "Mek Master" i na odeljenju za sudsku medicinu u Kopenhagenu. Panel stručnjaka fokusiraće se na pronalaženje patogene bakterije koja je mogla da dovede do smrti čuvenog pesnika, što će pomoći da se razreši misterija stara više od 40 godina.

Pretpostavlja se da je Neruda, jedan od najvećih svetskih pesnika ljubavne poezije, koji je bio poznat i po svojim čvrstim komunističkim stavovima, umro od raka prostate samo nekoliko dana nakon vojnog udara 11. septembra 1973. godine, kada je svrgnut sa vlasti čileanski socijalistički predsednik Salvador Aljende i uspostavljena diktatura Augusta Pinočea. Smatra se da je tokom 17 godina diktature ubijeno oko 3.000 ljudi.

Autor: Beta

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet