Za spas Velikog koralnog grebena potrebno deset milijardi dolara
"Esturine, Coastal and Shelf Science" utvrdio je masovno odumiranje živih bića na grebenu, ističući kao glavnog krivca zagađenje iz poljoprivrednih i urbanih sredina, kao i efekte ribolova i klimatskih promena.
Autor izveštaja, Džon Brodi sa Univerziteta Džejms Kuk, označio je trenutno izdvajanje za greben potpuno neadekvatnim.
"Ovo je poslednja šansa, trenutna sredstva koja se ulažu za konzervaciju grebena su potpuno neadekvatna. Ili ćete uraditi kako treba ili ćete odustati od grebena. Toliko je loše stanje", naveo je Brodi.
Sa kolegom Ričardom Pirsonom analizirao je trenutne planove za spasavanje grebena i ocenio štetu i napravio detaljnu procenu koliko bi sredstava trebalo uložiti da bi jedinstveni ekosistem imao šansu da se izbori sa svim izazovima. Deset milijardi dolara bi tokom perioda od deset godina moralo da bude uloženo kako bi se kvalitet vode poboljšao dovoljno da bi ponovo mogao da podrži život, ali i izdrži uticaj klimatskih promena.
Klimatske promene imaju dramatičan efekat na greben, a toplija voda okeana uzrokovala je izbeljivanje 93 odsto Velikog koralnog grebena ove godine, što je najgore izbeljivanje ikada zabeleženo. Tome treba dodati da se izbeljivanje na velikim površinama pre 1998. godine nikada nije dešavalo.
Sposobnost oporavka korala od izbeljivanja potpuno je sputana zbog zagađivanja vode, uzrokovanog obližnjim obimnim čišćenjem terena, kao i odlivanja đubriva i pesticida u okean. Ribarenje takođe nanosi štetu zbog dodatnog smanjivanja broja živih bića u delikatnom ekosistemu, koji je potreban da bi mogao da podrži zdrav koral.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar