Kakav je uticaj života u komunizmu na formiranje ličnosti?

Na primeru Istočne i Zapadne Nemačke mogu se uočiti neke od razlika koje još postoje među stanovnicima koji su živeli pod komunizmom i onih iz zapadne Evrope.
Profesori sa univerziteta Marburg i Bilefeld sproveli su uz pomoć Evropske centralne banke istraživanje kojim su uporedili ličnosti 15.000 Zapadnih i Istočnih Nemaca. Sve kako bi proverili na koji način je na građane DDR-a uticao život u zemlji u kojoj su ih tokom nekoliko decenija nadzirale državne službe.
 
Pet godina, od 2005. do 2010, Nemci koji su do 1989. živeli na istoku, odnosno zapadu podeljene zemlje, ispunjavali su upitnike u kojima su profesori ispitivali osobine njihovih ličnosti. Ispostavilo se da su bivši istočni Nemci izrazito savesniji u odnosu na zapadne sunarodnike, ali i da su istovremeno mnogo uplašeniji, manje skloni novitetima, kao da manje veruju da su u stanju kontrolisati svoje živote.
 
Autori studije potom su počeli da objašnjavaju šta je to tačno uticalo na takvo psihološko oblikovanje istočnjaka u njihovim svakodnevnim životima. Ispostavilo se da su savesniji od Nemaca za zapada ispali zato što su se stalno morali pametno organizovati u uslovima nestašica svega i svačega.
 
"Mnogi su morali da slede smernice i pravila bez prava da postavljaju ikakva pitanja", navodi studija. Kreativnost, individualnost i sklonost novinama stanovnicima DDR-a je uništila stalna pretnja saslušanjima, praćenjima, u najgorem slučaju i zatvorom. Morali su da se trude da što manje privlače pažnju na sebe.
 
Konačno, Štazi je imao običaj da građane DDR-a nadgleda i preko prijatelja, čak i rodbine pojedinaca, što je dovelo do dubokog nepoverenja građana jednih prema drugima. Posledica toga je da su Istočni Nemci i danas skloniji zabrinutosti, strahovima, pa čak i emocionalnoj nestabilnosti od Zapadnih Nemaca. Preciznije, mnogo su neurotičniji.
 
Postoji, međutim, i nešto drugačije tumačenje uočenih razlika. Tako je s berlinskog Slobodnog univerziteta došlo tumačenje po kojem činjenica da razlike opstaju čak i 27 godina nakon ujedinjenja Nemačke ukazuje na to da je reč o posledici života nakon ujedinjenja, odnosno da Istočni Nemci danas trpe posledice toga što su njihovi krajevi, s obrazovanjem, ekonomijom, uopšte kvalitetom života i danas daleko iza razvijenih krajeva u zapadnoj Nemačkoj. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    14.06.2016 14:19
    /
    pa sto onda zapadni nemci nisu bezali u istocnu?

    stazi i sekuritatea su pukle ali se udba jos drzi.
    ponovicu ono o komsijama koji prave izvestaje po mz, komsijama staresinama u civilu


  • /

    14.06.2016 12:20
    Drago mi je da su otkrili ameriku, posto u komunizmu nisu ziveli, nisu ni znali kako sve to izgleda.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet