U Gani postoje koncentracioni logori za "veštice"
Sujeverje je duboko ukorenjeno u svesti ljudi u Gani, tako da mnogi neobrazovani građani vide magiju iza svake nesreće koja ih zadesi, za šta često optužuju žene, posebno starije, što je lako jer one ne uživaju zaštitu muškaraca.
U više navrata su zatvarani logori za veštice, ali za te žene sloboda nije uvek bolja opcija. Optužene za veštičarenje često su neprihvaćene u zajednici i izložene su riziku od seksualnog zlostavljanja i drugih vidova nasilja. Džon Bendžamin, britanski visoki predstavnik za Ganu, pozvao je u avgustu na zatvaranje svih logora za veštice.
"Lično verujem da je u 21. veku vreme da se kaže da ne postoje takve stvari kao što su veštice i da se osudi praksa da se takvim terminima dehumanizuju ranjive žene", rekao je on. Bendžamin je naglasio da je takva praksa vid kršenja ljudskih prava i obećao podršku Velike Britanije borbi protiv rodno zasnovanog nasilja. "Za Veliku Britaniju borba protiv nasilja nad ženama i devojčicama je prioritet zato što predstavlja glavnu prepreku za uspostavljanje ravnopravnosti među polovima", rekao je on.
Vlada Gane zatvorila je 2014. kamp u Bonjasiju, u distriktu Centralna Gondža na severu zemlje. Ministarstvo za rodnu ravnopravnost, decu i socijalnu zaštitu nedavno je raspustilo nekoliko kampova za "veštice", ali predrasude i neznanje i dalje su jaki u ovoj državi u centralnoj Africi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar