Ustavni sud BiH zabranio održavanje referenduma u RS
Sud je istovremeno odbio zahtev Narodne skupštine da preispita svoju raniju odluku o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike Srpske.
U saopštenju Ustavnog suda BiH navedeno je da Narodna skupština RS u svom zahtevu za preispitivanju ranije odluke Ustavnog suda, od 26. novembra prošle godine, nije prezentovala nikakve nove činjenice koje bi mogle uticati da ovaj sud donese drugačiju odluku o Danu RS. “Ustavni sud je zaključio da ne postoje opravdani razlozi za usvajanje zahteva za preispitivanje odluke Ustavnog suda te ga je, stoga, odbio”, navodi se u saopštenju.
Ustavni sud BiH je 26. novembra 2015. godine naložio Narodnoj skupštini RS da promeni Zakon o praznicima u delu koji se odnosi na proslavu Dana RS 9. januara, ukazujući da je obeležavanje Dana RS tog dana neustavno i diskriminatorsko po gradjane RS koji nisu Srbi. Odlučujući o zahtevu bošnjačkog člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića i još nekoliko bošnjačkih psolanika u parlamentu BiH da donese privremenu meru zabrane održavanja referenduma, Ustavni sud je saopštio da je doneo “privremenu meru kojom se privremeno obustavlja odluka o raspisivanju republičkog referenduma".
U obrazloženju ovakve odluke, Ustavni sud je naveo da “postoji dovoljno razloga koji ukazuju na to da bi sprovodjenje referenduma, pre nego što Ustavni sud odluči o zahtevima koji su podneseni u konkretnom slučaju, imalo ozbiljne i trajno štetne posledice” kako na izvršenje ranije odluke ovog suda, tako i na ustavni poredak BiH. Ustavni sud je ocenio da je u interesu svih strana u ovom postupku zaštita ustavnog poretka i stabilnosti BiH.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar