Nemačka prodaje levitacioni voz

Voz "Maglev", za koji su se nekada nemački zvaničnici nadali da će ubrzati železnički saobraćaj i postati veliki izvozni proizvod, biće ponuđen na prodaju.

Voz čiji je princip kretanja zasnovan na tehnologiji magnetne levitacije potencijalni kupci mogu da vide danas i sutra, na bivšoj probnoj pruzi na severozapadu Nemačke, blizu granice s Holandijom. Vlasti nisu odredile minimalnu cenu voza, a aukcija će trajati do 25. oktobra.

Prototip voza napravljen je 2007. godine, a projektom je bilo predviđeno da saobraća na pruzi koja povezuje Minhen i obližnji aerodrom. Voz "Maglev" se kreće, odnosno lebdi iznad posebnih šina, zahvaljujući elektromagnetnoj sili. To znači da ne postoji sila trenja između voza i šina, te taj voz može da dostigne velike brzine.

Mnogi predlozi za izgradnju takvih pruga u Nemačkoj su propali. U sudaru voza "Maglev" i vozila za održavanje na probnoj pruzi u Nemačkoj 2006. godine stradale su 23 osobe. Ta pruga se ne koristi od 2011.

Jedina operativna pruga za vozove "Maglev" je u Šangaju i povezuje grad s aerodromom.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • berolina

    12.10.2016 10:04
    SCHROTT
    ...danasnja ponuda : " ...ako bi 100 evra po toni otpada dobili, bilo bi mnogo."! Transrapid 09, tj. Magnetbahn nestaje sa nemacke teritorije...jedini su Kinezi preuzeli koncept magnetne tehnike.
    razlozi su poznati: preskupo za paralelne sisteme zeleznice ili avionskih linija...ne isplati se ulagati milijarde u prestizne objekte.
    prava istina je: nista nije funkcionisalo bezprekorno; za deset (10) godina razvoja i "cackanja", Magnetbahn je radio deset (10) sati BEZ SMETNJI, tj. 1 sat voznje po godini ulozenog rada...preskupa nemacka "igracka" iz osamdesetih/devedesetih godina, zavrsava danas na Schrottplatzu. w.
  • Bobo

    12.10.2016 07:56
    @Zivan
    Ma to je brutalno skupo, napraviti levitacionu prugu, samo vozilo je daleko jeftinije i rentabilnije od voza sa motorima i tockovima.
  • Zivan

    11.10.2016 20:58
    Pravo pitane je zašto nije došlo do komercijalne primene ovog izuma...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Dodik se sastao sa Putinom

Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik sastao se danas u Moskvi sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.