VIDEO: Kad Islanđanke protestuju

Nakon objavljivanja podataka da žene na Islandu imaju od 14 do 18 procenata manje plate u odnosu na muškarce za iste poslove, na hiljade žena je skratilo svoje radno vreme 14 odsto kako bi protestovale.

U 14.38 časova hiljade njih se okupilo, jer organizacije koje štite prava žena kažu kako su one plaćene da rade do tog vremenskog perioda, a posle toga je njihov rad besplatan.

Prema rečima Vigdis Finbogadotir, koja je 1980. postala prva demokratski izabrana predsednica, Island je dobro mesto za život žena. Međutim nije uvek bilo ovako. Pre 24. oktobra 1975. godine, kad je 90 posto ženskog stanovništva Islanda krenulo u štrajk odbijajući da radi, kuva i čuva decu, samo devet žena je do tada imalo mesto u parlamentu.

Samo pet godina posle, Finbogadotir je izabrana. Do 1999. godine, više od trećine poslanika u zemlji su bile žene.

Danas, 90 posto muškaraca sa Islanda uzima roditeljsko odsustvo, koje je zakonom usvojeno 2000. godine.

Međutim, jaz između plata muškaraca i žena se jako sporo smanjuje, što smeta mnogim ženama političkim liderima ove zemlje.

Ako taj jaz nastavi da se smanjuje trenutnim tempom, biće potrebno više od 50 godina da potpuno nestane i da muškarci i žene budu jednako plaćeni.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Shimmy

    29.10.2016 17:44
    dilema
    Da se razumemo, pe#erski je za apsolutno isti posao placati nekog jeftinije iz bilo kog razloga (pol, versko ili seksualno opredeljenje, itd). 2 radnika za apsolutno isti i merljivi posao treba da dobiju istu platu. No meni se vise cini da babysiterke zele da imaju istu platu kao i rudari, sto nije fer, jer posao nije istog rizika...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet