Cipras prekrojio vladu
Ministar finansija ostaje Euklid Cakalotos, glavni pregovarač sa EU i MMF, a ostaju i ministri spoljnih poslova - Nikos Kocias i odbrane - Panos Kamenos.
Dok poverioci Grčke traže da se ubrza prodaja državne imovine privatnim investitorima, Cipras je uveo u Vladu, kao državnog sekretara za privredu, bivšeg šefa Grčke agencije za privatizaciju Stergiosa Piciorlasa. Drugi ključni ekonomski resori - privreda i rad, menjaju šefove, ali bez očekivane promene političke linije. Na meti javnosti zbog nepopularne reforme penzijskog sistema koju je izveo proletos, Jorgos Katrugalos prešao je s mesta ministra za rad na poziciju pomoćnika ministra za evropske poslove.
Njegovo mesto je preuzela njegova bliska saradnica, Efi Cioglu koja će pregovarati s poveriocima o reformi tržišta rada. Od nekoliko novajlija u obnovljenom timu, levičarski ekonomista Dimitris Papadimitriu je u Ministarstvu ekonomije nasledio Jorgosa Statakisa kome je dodeljen resor ekologije i energetike. Vrlo kritikovan zbog privatizacije, ministar Panajotis Skurletis prešao je na mesto ministra unutrašnjih poslova. Veliki gubitnik u rekonstrukciji je Nikos Filis, jedan od starih funkcionera vladajuće radikalno levičarske SIRIZE, koji je izgubio mesto ministra prosvete i verskih pitanja pošto se sukobio s uticajnom Pravoslavnom crkvom.
Mesecima na prvoj liniji fronta priliva migranata, Janis Muzalas je došao na čelo novog Ministarstva za migracionu politiku, čime se iz te oblasti eliminiše kritikovano Ministarstvo unutrašnjih poslova. Desna ruka Ciprasa i bivši državni ministar Nikos Papas dobio je novo Ministarstvo za digitalnu politiku i medije, uprkos tome što je grčko pravosuđe proteklih dana poništilo reformu tog sektora za koju je on bio lično nadležan.
Mediji su poslednjih dana spekulisali o mogućem otvaranju prema socijaldemokratskim ličnostima ili o podmlađivanju tima, ali izgleda da su prevladali potreba Ciprasa da održi ravnotežu unutar svoje stranke i balans sa svojim koalicionim saveznikom na vlasti, strankom nacionalističke desnice ANEL. Glavna opoziciona stranka, konzervativna Nova demokratija, odmah je ismejala rekonstrukciju Vlade, nazivajući je "redizajn-reciklažnom".
Na vlasti od oktobra 2015, odlazeći tim je izgubio popularnost jer je morao da sprovodi politiku štednje koju su nametnuli inostrani kreditori. SIRIZA po nedavnim anketama zaostaje 5-10 odsto za Novom demokratijom.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar