Prema preliminarnim rezultatima Državna izborne komisije, objavljenim na osnovu 70,89 odsto prebrojanih biračkih mesta, VMRO DPMNE je osvojila 39,52 odsto, SDSM 36,22 odsto, DUI 7,12 odsto, BESA 4,42 odsto, Alijansa za Albance 2,84, PPA 2,62 odsto glasova biračkog tela.
Prema podacima DIK, na četvrte vanredne izbore u Makedoniji u poslednjih osam godina na birališta je izašlo 66,46 odsto biračkog tela.
Sudeći prema atmosferi u izbornim štabovima ove dve najveće stranke nema euforije, a najviši zvaničnici su uzdržani.
Lider albanske partije DUI Ali Ahmeti je prvi lider koji se večeras obratio novinarima, izrazivši razočaranje rezultatom i činjenicom da su njegovi sunarodnici glasali za druge, nealbanske stranke. Ipak, on je rekao da će DUI nastaviti da podržava Makedoniju na njenom evropskom putu.
DUI je imao i najviše primedbi na kršenje izbornih pravila. Iz te stranke tvrde da je bilo masovne kupovine glasova.
Najveće iznenađenje ovih izbora je, pak, tek formirana albanska partija BESA. Reč je o partiji koja je bliska religiji i turskom premijeru Redžepu Tajipu Erdoganu.
Buduća vlada bi trebalo da izvuče Makedoniju iz duboke političke krize koja traje već dve godine.
Određena neslaganja i problemi se tek očekuju oko toga ko će formirati vladu, što će trajati narednih nekoliko meseci i u čemu će, kako se očekuje, opet međunarodna zajednica imati značajnu ulogu.
Makedonija je 11 godina kandidat za člana EU, a stagnacija na njenom putu je došla kao posledica duboke političke krize i pre svega spora koji ima sa Grčkom zbog imena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar