Većina zemalja nije vratila imovinu Jevrejima

U toj studiji se navodi da se većina zemalja u Zapadnoj Evropi u velikoj meri pridržavala principa deklaracije iz Terzina, koja se odnosi na restituciju imovine iz perioda Holokausta.
Kako se navodi u studiji, koja će biti objavljena 24. aprila, "značajna količina imovine" konfiskovane od evropskih Jevreja i dalje nije vraćena vlasnicima.
U nalazima se ocenjuje da postoji ogroman jaz između poznatih rešenja, koja uključuju bankarske depozite i procedure osiguranja i mnogo krupnija nerešena pitanja, koja se tiču privatne i javne nepokretne imovine, nezakonito zaplenjene od jevrejskih žrtava tokom Holokausta.
U studiji se ocenjuje da se niko do sada nije adekvatno bavio tom "najvećom krađom u istoriji".
"To uključuje kako predratnu privatnu imovinu Jevreja, koja je trenutno u rukama državnih i privatnih lica ili entiteta, tako i jevrejske verske i komunalne objekte poput sinagoga, klubova, organizacija socijalne službe, koji nikada nisu vraćeni lokalnoj jevrejskoj zajednici", navodi WJRO.
Kako se navodi u saopštenju, studija ispituje sve značajne propise, koje je usvojilo 47 zemalja, potpisnica Deklaracija iz Terezina iz 2009. godine o imovini, iz vremena Holokausta od 1945. godine.
U studiji se ukazuje i na to kako je svaka zemlja odgovorila na svoju obavezu da vrati ili obezbedi kompenzaciju za zemlju i poslove, koji su konfiskovani od jevrejskih zajednica i drugih proganjanih grupa tokom Holokausta.
U Deklaraciji iz Terezina zadržava se naširoko priznat stav da nijedna država ne bi trebalo da profitira od imovine bez naslednika, a da bi posebna finansijska sredstva, umesto toga, trebalo dodeliti preživelima iz Holokausta, kojima je to potrebno. Kako se ukazuje, danas je oko 500.000 preživelih, a procenjuje se da od tog broja njih polovina živi u siromaštvu.
"Ovim izveštajem osvetljava se neuspeh pojedinih zemalja da reše probleme iz prošlosti i da vrate ono što je uzeto. Poslednjih godina, postignut je napredak o vraćanju i kompenzaciji opljačkane imovine, ali, kako su preživeli preminuli, Evropa mora da osigura da sve zemlje ispune svoje međunarodne obaveze", rekao je direktor operacija u WJRO Gideon Tejlor pozdravljajući izveštaj.
WJRO navodi i da je više od 70 godina nakon završetka Drugog svetskog rata, značajan deo prihoda od "masovne krađe" za vreme Holokausta, i dalje u rukama onih koji na to nemaju pravo, tvrdi se studiji.
Studija je izrađena po narudžbini Evropskog instituta za baštinu Holokausta, a biće predstavljena na međunarodnoj konferenciji "Unfinished Justice: Restitution and Remembrance", koja će u sredu, 26. aprila, biti održana u prostorijama Evropskog parlamenta u Briselu, a njome će predsedavati predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani.
Komentari 1
Мунгос
Али они који су се извинили, као Вили Брант, не очекујете ваљда и од њих нешто?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar