Predlog je podržan jednoglasno u ponedeljak uveče i ukazano je da Su Ći nije preduzela ništa kada je u pitanju situacija s progonom pripadnika muslimanske manjine Rohindža.
Od kraja avgusta, više od 620.000 Rohindža je izbeglo u susedni Bangladeš, bežeći od kampanje koja je usledila posle nekoliko pobunjeničkih napada na vojne i policijske punktove u Mjanmaru. Rohindže u Mjanmaru smatraju "strancima" i vlasti te zemlje, u kojoj 95 populacije čine budisti, ne priznaje im državljanstvo.
Vlasti Bangladeša i Mjanmara potpisale su sporazum o povratku nekoliko stotina hiljada pripadnika muslimanske manjine Rohindža koji su pobegli iz Mjanmara zbog sukoba, medjutim UNHCR je ocenio da povratak ne sme da bude preuranjen bez stvaranja uslova koji bi izbeglicama garantovali trajni i bezbedni povratak.
Oksford je saopštio da je prvobitno dodelio nagradu Aung San Su Ći zbog zalaganja za demokratiju u svojoj zemlji, što je u skladu sa Oksfordovim vrednostima tolerancije i internacionalizma.
Predstavnica Gradskog saveta Oksforda Meri Klarkson navela je u pisanoj izjavi da je Aung San Su Ći "hvaljena zbog protivljenja represiji u Burmi (sadašnji Mjanmar)".
Aung San Su Ći dobila je Nobelovu nagradu za mir 1991. godine. Nagradu je primila tek 2012. pošto je 20 godina provela u kućnom pritvoru u svojoj domovini.
Mjanmarska liderka sastaće se danas sa papom Franjom u Nejpjidu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar