Samoubistvo u Tribunalu zasenilo presudu, žrtve u drugom planu

Samoubistvo hrvatskog generala Slobodana Praljka na poslednjem suđenju u Haškom tribunalu zasenilo je presudu i u drugi plan stavilo žrtve, što ne bi trebalo da bude slučaj, ocenili su stručnjak za međunarodno krivično pravo Ivan Jovanović i izvršna direktorka Beogradskog centra za ljudska prava Vesna Petrović.
Jovanović, koji je i bivši šef za informisanje u sudu u Hagu, rekao je, gostujući na N1, da može samo da pretpostavi na koji način je Praljak uneo otrov u sudnicu.
 
"Samo okrivljeni znaju koja je procedura kontrole. Ali ko god želi da nešto unese, postoji način da to uradi, naročito ako su suđenja duga i optuženi su više puta ulazili u sudnicu, pažnja i kontrola verovatno popusti", ocenio je Jovanović.
 
Dodaje da je taj tragičan događaj skrenuo pažnju sa onoga što je zaita bitno, a to je šta je utvrđeno presudom.
 
"I mnogo češće se priča o zdravstvenom stanju optuženih, ne samo u ovom slučaju, a ne o suštini rada tog suda", kaže Jovanović.
 
Izvršna direktorka Beogradskog centra za ljudska prava Vesna Petrović kaže da pretpostavlja da svako ko ulazi u sudnicu Tribunala mora da bude prekontrolisan i da je samoubistvo Praljka zasenilo samu presudu, što je, kako kaže, problematično.
 
"To je, kako vidim, centralna vest ne samo u zemljama u regionu, nego i u svetskim medijima. Na društvenim mrežama se vodi polemika da li u pitanju kukavički čin ili je delo junaka, a žrtve su, mislim, bitnije", ocenjuje Petrović.
 
Proizvedemo neprijatelje kojih treba da se plašimo
 
Govoreći o radu Tribunala, Petrović kaže da ima utisak da "svi koji su pogođeni radom tog suda, ne mogu da odvoje pravdu od osvete". "U jučerašnjem slučaju, Srbija uopšte nije bila umešana u te događaje... Ali imam utisak da se stalno pokušava, u svim državama pogođenim ratovima, da proizvedemo neprijatelje kojih treba da se plašimo i koji su krivi, a mi smo eto, nevini", dodaje Petrović.
 
"Na vlasti u regionu su oni koji su direktno ili indirektno učestvovali ili podržavali ono što se zbivalo '90-tih i teško da u tim okolnostima možete da imate političku volju da učestvujete u nečemu što je dovelo do pomirenja", ocenila je Vesna Petrović.
 
Na pitanje zašto je Tribunal ocenjen kao "antisrpski sud", Jovanović kaže da je takva ocena očekivana, jer je zaista najveći broj optuženih i osuđenih pred tim sudom srpske nacionalnosti.
 
"Negde oko 70 posto su Srbi, Hrvati oko 20 posto... Ali niko nije objasnio zašto je to tako. Pre svega, Srbi su učestvovali u tri rata, imali su brojnu vojsku. Najveći zločini su počinjeni na početku rata, a zločine srpske strane je bilo lakše dokazivati, jer se radilo o organizovanoj sili. Zločine gerilskih formacija na Kosovu i u BiH je bilo teže dokazivati", rekao je Jovanović.
 
Dodaje da je za nezadovoljenje pravde za srpske žrtve kriva i država, jer se, kako je rekao, kasno setila da sarađuje s Tribunalom. "Ostao je veliki broj predmeta gde su žrtve Srbi i koji su ostali da se sude u sudovima u regionu, a to ide prilično traljavo", rekao je Jovanović.
  • Posmatrac

    01.12.2017 03:02
    Alo bre!
    Da li je neko utvrdio tacan sadrzaj bocice? Da li je neko od porodice identifikovao telo? Gde je objavljen patoloski nalaz? Gde je sudska-medicinska dokumentacija? Gde je stomatoloski karton u krajnjem slucaju? Gde je telo? Gde je sahranjen takav ustaski heroj? Taj tribunal je jedna velika sramota za covecanstvo, ne zalazim u to da li je KRIV ili ne, strasno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres u Albaniji

U Albaniji je jutros registrovan zemljotres jačine tri stepena, objavljeno je na sajtu Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Zašto je uhapšen hrvatski ministar zdravlja?

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.