Na listi su Američka Samoa, Bahrein, Barbados, Grenada, Guam, Južna Koreja, Makao, Maršalska ostrva, Mongolija, Namibija, Palau, Panama, Sveta Lucija, Samoa, Trinidad i Tobago, Tunis i Ujedinjeni Arapski Emirati, saopštili su evropski zvaničnici.
Još 47 država je, prema rečima Le Mera, uključeno na takozvanu "sivu listu", na kojoj se nalaze države koje trenutno nisu usklađene sa standardima EU, ali su se obavezale da će izmeniti svoje poreske propise.
"Države koje se nalaze na 'crnoj listi' bi mogle izgubiti pristup sredstvima EU. Druge potencijalne kontramere će biti donete u narednim nedeljama", izjavio je Le Mer.
Prethodno je britanski list "Fajnenšel tajms" preneo da bi države morale da ispoštuju tri kriterijuma ili da obećaju da će reformisati svoje poreske sisteme kako bi izbegle pojavljivanje na toj listi.
Države moraju da imaju pravedne poreske propise, što, prema definiciji EU, podrazumeva da ne nude povlašćene mere ili aranžmane koji omogućavaju kompanijama da prebace profit kako bi izbegle plaćanje poreza.
Države, takođe, moraju ispoštovati standarde o transparentnosti i implementirati mere za sprečavanje prebacivanja profita koje je ustanovila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Komentari 3
deda
Jurkec
AleksandarVojvođanin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar