To bi se, prema očekivanju hrvatskih evroparlamentaraca moglo, dogoditi već 2019. godine.
Osnovni stav predlagača ove velike promene u sistemu ulaska i izlaska u EU je da u Uniji ne bi trebalo da ima država drugog reda, te da se zbog toga predlaže da se Šengenska zona proširi na Bugarsku, Rumuniju i Hrvatsku.
Hrvatski evroparlamentarci, ali i domaći zvaničnici, zadovoljni su tom odlukom Evropskog parlamenta i navode da Hrvatska nikada nije imala jasniju političku podršku Evropskog parlamenta o ulasku u šengenski prostor.
Od Hrvatske se sada očekuje da do kraja sledeće godine ispuni sve kriterijume za pristupanje Šengen zoni, a na Veću je potom da uvaži sve što je napravljeno.
Ulazak u Šengensku zonu politička je odluka za koju je potrebna jednoglasna odluka Evropskog veća. To Veće je poručilo da je proces evaluacije Hrvatske još uvek u toku i da se rešavaju određeni nedostaci, ali da je preostalo vrlo malo pitanja o kojima očekuju predlog Evropske komisije u bliskoj budućnosti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar