Ukupna prodaja 100 najvećih kompanija za proizvodnju oružja i vojne opreme porasla je 2016. za 1,9 odsto u odnosu na 2015. godinu i veća je za 38 odsto u odnosu na 2002, kada je SIPRI počeo da izveštava o korporativnoj prodaji oružja. To je prva godina da je zabeležen rast prodaje oružja na svetskom nivou od 2010.
Prema najnovijim podacima stokholmskog Instituta, objavljenim 11. decembra, najveći deo svetske prodaje ostvarile su američke kompanije – 217,2 milijardi dolara, što je za četiri odsto više nego 2015.
Rast prodaje podstaknut je vojnim operacijama SAD u inostranstvu, kao i potražnjom drugih zemalja za velikim oružanim sistemima.
Najveći prodavac oružja na svetu, američka kompanija Lokhid Martin povećala je prodaju za 10,7 odsto.
Američke kompanije pokrivaju više od polovine svetskog tržišta (57,9 odsto), a udeo ruskih kompanija u svetskoj prodaji oružja je 7,1 odsto.
Britanci i Nemci predvode evropsku prodaju
Kompanije iz Zapadne Evrope koje su na listi 100 najvećih proizvođača oružja stokholmskog Instituta imale su 2016. stabilnu prodaju oružja, u ukupnoj vrednosti od 91,6 milijardi dolara, odnosno za 0,2 odsto više nego 2015.
Zabeleženi su, međutim, različiti rezultati u zemljama koje najviše prodaju oružje. U transevropskim, francuskim i italijanskim kompanijama opala je prodaja oružja, dok su britanske i nemačke kompanije prodale više svojih proizvoda.
Nemačka je 2016. imala rast od 6,6 odsto, uglavnom zahvaljujući većoj prodaji oklopnih vozila kompanije Kraus-Mafej Vegman i kopnenih sistema kompanije Rajnmetal.
Odluka Velike Britanije da se povuče iz Evropske unije izgleda da nije imala uticaja na poslovanje britanskih kompanija u toj industriji. Prodaja oružja je porasla za dva odsto, a najveći skok prodaje, za 43,2 odsto, imala je kompanija GKN koja proizvodi delove za vazduhoplovnu industriju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar