Kako piše "Glas Srpske", tužba će biti bazirana na šest pravosnažnih presuda italijanskih sudova koji su utvrdili postojanje veze između oboljevanja od kancera i boravka italijanskih vojnika u BiH i na Kosovu i Metohiji, koje su članice NATO gađale osiromašenim uranijumom.
Na Akademiji nauka i umetnosti Republike Srpske (ANURS) rekli su da će se Srpska pridružiti tužbi i pravnim putem tražiti naknadu štete.
"Do sada je negirano štetno delovanje osiromašenog uranijuma, a sada postoje dokazi za suprotno i jak osnov za pokretanje tužbe. Imamo dosta dokaza i podataka o uzrocima koji su doveli do povećanog oboljevanja ljudi i stoke", rekli su na Akademiji.
Iz ANURS se navodi da se posle bombardovanja naglo povećao broj obolelih od malignih bolesti na nekoliko lokacija u Srpskoj.
U Republičkoj upravi civilne zaštite kažu da su stanovnici Bratunca koji su izbegli iz sarajevskog naselja Hadžići, gde je bombama osiromašenim uranijumom gađan Tehničko-remontni zavod, masovno poumirali od kancera.
"O tome dokaze poseduju i domaće institucije, ali i stručnjaci UN. Samo to je dovoljno za tužbu", rekli su u Republičkoj upravi Civilne zaštite.
Na Srpskoj kraljevskoj akademiji rekli su da se Advokatskom timu Akademije do sada javilo više od hiljadu građana koji su oboleli i porodice preminulih od kancera, te da je u planu formiranje međunarodne komisije advokata iz zemalja zapadne Evrope, Rusije, Kine i Italije, koji će učestvovati u pisanju tužbe.
"Pala je njihova priča da uranijum nije štetan. Oni ne poriču da su nas bombardovali, nego poriču da je uranijum štetan po zdravlje. Sada imamo materijalni dokaz da to nije tačno", ističu na Srpskoj kraljevskoj akademiji.
Članice NATO bombardovale su Republiku Srpsku od 30. avgusta do 14. septembra 1995. godine, a Srbiju od 24. marta do 9. juna 1999. godine.
Komentari 1
Rasha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar