Tema je dobila publicitet i u nekim evropskim medijima, uključujući televizijsku mrežu Juronjuz (Euronews).
Uspaljene strasti oko otcepljenja donekle su se smirile, a već su krenule političke igre oko mogućeg rešenja za vladu, koju bi imali separatisti, čije su partije dobile najveći broj poslanika na izborima 21. decembra, ali čiji premijer ne izgleda da bi obavezno bio u Belgiju odbegli lider Karles Pućdemon.
Čelno mesto u budućem katalonskom parlamentu zahteva stranka Građani harizmatične 35-godišnje advokatice Ines Arimadas koja je dobila najveći broj glasova i koja se zalaže za veću autonomiju, ali uz opstanak Katalonije u Španiji i Evropskoj uniji.
Najpre viđena kao dovitljiv satirični protivudarac separatistima, zamisao o odvajanju Tabarnije kompaktne teritorije unutar Katalonije sa središtem Barselonom, gde su građani ubedljivom većinom glasali za opstanak u Španiji sad je zapalila i društvene mreže i medije u samoj Kataloni i celoj Španiji.
Razmena poruka, komentari i opipljivi predlozi za otcepljenje Tabarnije od Katalonije i ostanak u Španiji, poprimila je takve razmere da je i Španska kraljevska akademija uslišila molbu da se izjasni oko naziva i prideva ove oblasti unutar Katalonije koju već odredjuju kao spoj "Gornje Tabarnije" i "Donje Tabarnije".
Reč je o zamašnoj teritoriji koja objedinjava oblast Barselone i Taragone i u suštini pokazuje da je stanovništvo Barselone i većine većih gradova u Kataloniji odbojno prema planu separatista.
Ideja traži da bude uvažena i volja i velikog broja Katalonaca koji budućnost svoje pokrajine ne vide politički, ekonomski i kulturno izvan Španije i Evropske unije, jer su i vlade i institucije EU i posle izbora potvrdile da bi proglašenje nezavisnosti Katalonije značilo automatski izlazak te oblasti, takođe iz EU i evra uz vrlo jasne nepovoljne, posebno ekonomske i socijalne posledice.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar