"U odnosu na broj stanovnika, Crna Gora ima brojnu dijasporu koja je izuzetno vezana za svoj rodni kraj i svoje porodice koje su ostale u Crnoj Gori. Procene su da u državu svake godine, iz inostranstva, građanima stigne oko 500 miliona evra", rekao je Darmanović.
On je precizirao da je 2016. godine ukupan priliv novčanih sredstava na osnovu doznaka iz inostranstva bio 393,4 miliona evra dok je za prvih devet meseci prošle godine u Crnu Goru po osnovu doznaka pristiglo 309,7 miliona evra. Darmanović je podsetio da se tu radi samo o novcu koji pristiže bankarskim transakcijama, a da se procenjuje da bar još toliko novca dijaspora šalje svojim porodicama privatnim kanalima, bez ikakve evidencije.
"Novčane doznake su značajan faktor budžetske stabilnosti, a najčešće se koriste za ličnu potrošnju i eventualno neka neproizvodna ulaganja, kao što je kupovina nekretnina", kazao je Darmanović.
On je, odgovarajući na pitanje šta bi trebalo uraditi na polju ekonomske diplomatije, naveo da je u cilju unapređenja funkcionisanja sistema integrisane ekonomske diplomatije, u koordinaciji Ministarstva – Generalnog direktorata za ekonomsku diplomatiju i kulturnu saradnju uspostavljen sistem koordinatora za ekonomsku diplomatiju.
"Njega čine predstavnici svih ministarstava, Agencije Crne Gore za promociju stranih investicija, Sekretarijata za razvojne projekte, Privredne komore i Zajednice opština, koji se bave promocijom crnogorske ekonomije i kulture, investicionih potencijala naše zemlje i podrškom našim kompanijama za izlazak na strana tržišta", kazao je Darmanović.
Komentari 1
Zivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar