Američka Agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) već godinama gubi svoje vrhunske talente i visoko kvalifikovano osoblje koje, razočarano vođstvom špijunskih službi i lošom reorganizacijom, odlazi u privatan sektor gde ih više plaćaju i daju im fleksibilnije radno vreme.
Kako navodi "Vašington post", od 2015. godine, NSA je izgubila nekoliko stotina hakera, inženjera i kompjuterskih naučnika, a stručnjaci ocenjuju da to može ostaviti značajan trag na nacionalnu bezbednost.
U NSA radi oko 21.000 civila i najveći je proizvođač obaveštajnih podataka među 17 špijunskih agencija u SAD, a ljudi koji su je napustili bili su odgovorni za prikupljanje i analizu obaveštajnih podataka koji su se na dnevnom nivou iznosili pred predsednika, poput podataka o Islamskoj državi, severnokorejskom i ruskom hakovanju.
"Epidemija je najbolji način da se to opiše. Agencija gubi neverovatnu količinu svojih najjačih tehničkih talenata, a kad izgubite svoje najbolje i najsjajnije osoblje je veliki problem", rekla je bivša viša istražiteljka u NSA koja je otišla 2016. godine i osnovala vlastitu firmu za zaštitu podataka Elison Vilijams.
Većini novih kadrova u agenciji nedostaje iskustvo onih koji su otišli, rekao je jedan visoki zvaničnik obaveštajne službe, a taj deficit iskustva može da spreči osnovnu misiju NSA - prikupljanje i analizu mase podataka.
Osim toga, Agencija se i dalje suočava sa javnim nepoverenjem nakon što je Edvard Snouden 2013. godine otkrio nadzor koji se sprovodi nad američkim građanima.
Portparol NSA, Tomi Grovs rekao je da je zabrinutost zaposlenih zbog visokih stopa potresa dovela do promena, uključujući povećanje plata, povećane promocije i veće mogućnosti za rad na svim NSA sajtovima.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar