I niko se oko toga previše ne uzbuđuje.
"
Pravo na zaštitu naše dece stoji iznad anonimnosti zločinaca", obrazložio je poljski ministar Ziobro objavljivanje popisa pedofila i silovatelja na internet stranici Ministarstva pravosuđa. On u tome vidi velik napredak, prenosi
Dojče vele.
Popis sadrži imena, datume rođenja i mesto stanovanja 768 pravosnažno osuđenih pedofila i silovatelja dece mlađe od 15 godina. Dovoljno je u pretraživač na stranici ukucati mesto boravka i svaka porodica može da sazna da li živi u kraju koji je siguran za njihovu decu.
Ministarstvo ne mora da strahuje od previše kritika takve mere jer se u poljskoj javnosti jedva uopšte raspravlja. I tri dana nakon objavljivanja tog popisa jedva da se iko oglasio i kritikovao tu meru.
Od kastracije do likvidacije
S druge strane, ispitivanja javnog mnjenja u Poljskoj svedoče kako mnogi traže drastične kazne za seaksualni čin s maloletnom osobom, od hirurške kastracije, doživotnog zatvora pa sve do smrtne kazne. Kritika objavljivanja tog popisa jedva da se čula i od inače svadljivog ombudsmana za građanska prava Adama Bodnara. Doduše, on je pokušao da spreči objavljivanje – po temeljnim načelima ljudskih prava, svi osuđenici ipak imaju određena prava, naročito nakon što već odsluže kaznu na koju ih je sud osudio, ali Ministarstvo nije udovoljilo njegovim zahtevima.
Psiholog Lev-Starovic, ipak, upozorava kako takva lista neće promeniti ponašanje počinilaca. Ko se jednom nađe na internetu obeležen kao osuđeni pedofil, on je osuđen na tu sudbinu do kraja života, kaže.
Poziv na linč?
Eke Overbik, holandski dopisnik, ovaj potez poljske vlade naziva jeftinim populizmom.
"De facto, kod ovog objavljenog popisa se radi o objavi kapitulacije poljskog pravosuđa koje nije sposobno da izađe na kraj s problemom pedofilije", kaže.
Smatra da je to objavljivanje zapravo indirektni poziv na linč gde onda građani treba da se obračunaju s takvim osobama.
Gde su sveštenici-pedofili?
Nije potpuno jasno da li su na ovom objavljenom popisu od 768 osoba i još uvek aktivni predstavnici katoličke crkve u Poljskoj. Popis je napravljen još u oktobru, ali osuđenicima je pružena mogućnost sudskim putem da onemoguće objavljivanje njihovog imena.
"Doduše, sudovi su izuzetno retko prihvatili zahtev osuđenika", kažu iz poljskog ministarstva.
Ipak, poznavaoci slučajeva seskualnog zlostavljanja u crkvi u tom popisu nisu mogli da pronađu ni jednog crkvenog zvaničnika. Razlog bi mogao biti i da se sveštenici-pedofili u Poljskoj po pravilu kažnjavaju blažim kaznama.
Još jedan popis
Poljsko Ministarstvo je pripremilo još jedan popis na kojem se ne nalazi 768, nego oko 2.600 osoba koje su osuđene zbog naročito okrutnih kaznenih dela seksualnog zlostavljanja. Ipak, taj prošireni popis nije namenjen čitavoj javnosti, nego samo registrovanim korisnicima iz područja vaspitanja i obrazovanja.
Preko njega bi škole, vrtići i organizacije za mlade mogle da provere neku osobu pre nego što je angažuju ili zaposle. Ko to ipak učini, preti mu kazna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Tata Ikun
kimi
Takav stav je stav primitivnog razmisljanja, bez uvrede, sudije sudstvo ko god, nikada ne moze suditi ili voditi slucaj ukoliko su na bilo koji nacin ,ovde srodstveno u vezi sa ostecenim , jer je se na taj nacin utice na presudu tj moze da se utice.
Zato sam i rekao da se razmislja glavom a ne srcem.
Inace ako mene pitas , ja bi svakog ko siluje osobu bilo kog pola ili uzrasta ,osudio na dozivotnu ,a zatvore bih pretovrio fakticki u firme tako da ti zatvorenici budu korisni drustvu , a i njima ce lakse proci dani , ali ce biti liseni slobode ,tj radice kako im drugi kazu , zato se i zove lisavanje slobode.
Kaćanka
Abdulah: " Ne daj me brate Alija"
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar