Stručnu grupu čine predstavnici akademske zajednice, internet platformi, medija i organizacija civilnog društva koji će savetovati EK o tom fenomenu i izneti svoje preporuke za njegovo rešavanje, prenosi Index.hr.
Strategija o suzbijanju širenja lažnih vesti na nivou EU-a treba da bude predstavljena na proleće ove godine.
Rezultati istraživanja Eurobarometra obavljeni 17. decembra 2016. pokazali su, naime, da su evropski građani zabrinuti za nezavisnost medija, te da ljudi nemaju poverenja u medije.
"Sloboda primanja i prenošenja informacija i pluralizam medija zaštićeni su Poveljom EU-a o temeljnim pravima. Živimo u dobu u kojem nas preplavljuju informacije i dezinformacije. Stoga svojim građanima moramo osigurati alate za prepoznavanje lažnih vesti, poboljšavanje poverenja na internetu i upravljanje primljenim informacijama", rekao je tim povodom potpredsednik EK Frans Timerman.
"Moramo pronaći uravnoteženi pristup između slobode izražavanja, medijskog pluralizma i prava građana na pristup raznolikim i pouzdanim informacijama. U pronalaženju rešenja trebalo bi da učestvuju svi relevantni subjekti, kao što su internet platforme ili informativni mediji", dodao je potpredsednik zadužen za jedinstveno digitalno tržište Andrus Ansip.
Građani, platforme društvenih medija, medijske kuće, istraživači i javna tela pozvani su da daju svoja mišljenja tokom savetovanja.
Ovo se savetovanje odnosi samo na lažne informacije i dezinformacije na internetu kada sadržaj nije sam po sebi nezakonit, te stoga nije obuhvaćen postojećim zakonodavstvom EU-a ili nacionalnim zakonodavstvom i samoregulatornim merama.
Evropski parlament je prošle godine doneo rezoluciju kojom je Komisiju pozvao da dubinski analizira trenutnu situaciju i pravni okvir u pogledu lažnih vesti i da proveri mogućnost zakonodavne intervencije, kako bi se ograničila distribucija i širenje lažnih sadržaja.
Komisija je potvrdila da je to prioritet, te je inicijativu za suzbijanje lažnih vesti na internetu uključila u svoj program rada za ovu godinu.
Komentari 1
hop
( zakoni o sirenju panike, (licnim) uvredama itd vec postoje, cemu onda ovo?? zasto cenzurisati polu-javni i javni prostor maksimalno....??)
drustvene mreze (tipa fejsbuk & tviter) su vec cenzurisane u EU (pgotovu u Nemackoj)pa oni koji ne postavljaju macice na biciklu dobijaju novcane kazne i u nekim slucajevima zatvorske kazne zbog svojih (jujuju; pu-pu) licnih misljenja
koliko zatvora cu da dobijem ako napisem an svoj fejsbuk profil da je Junker alkoholicar? ili da Merkel zasluzuje robiju zbog krsenja zakona svoje zemlje...?
sta je sledece: gulag za disidente mejnstrim politickih ideja (politicke korektnosti), za politicke oponente ?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar