Vanredno stanje, proglašeno pet dana posle pokušaja državnog udara 15. jula 2016. godine, omogućilo je obračun vlasti s pristalicama islamskog propovednika Fetulaha Gulena, koji živi u SAD i kog Ankara optužuje za organizaciju puča, dok on negira bilo kakvu umešanost.
Mere vanrednog stanja su utrle put hapšenju protivnika turske vlade - aktivista, novinara i političara i zatvaranju medija i nevladinih organizacija, na osnovu njihove navodne povezanosti s ekstremističkim grupama. Predsedniku Turske Redžepu Tajipu Erdoganu vanredno stanje je omogućilo da vlada dekretima, često zaobilazeći parlament koji on dugo vremena optužuje da usporava vladu.
Posle puča je izdato više od 30 dekreta, a neki od njih regulišu upotrebu zimskih guma, nalažu da uhapšeni po optužbama za veze s ekstremistima nose uniforme na sudu i privremeno zaposlenima daju prava predvidjena za stalno zaposlene. Dekret kojim se garantuje imunitet od gonjenja gradjanima koji su pomogli u sprečavanju državnog udara izazvao je brojne osude.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar