"Umesto da u duhu dijaloga i suživota gradimo multietničko društvo pomoću pravednih i opšteprihvaćenih zakona, mi donosimo nepravedan i represivan zakon kojim se favorizuje samo albanski jezik", rekao je Ivanov u obraćanju javnosti. On je naveo i da je makedonskom Sobranju danas uputio pismo kojim ga je informisao da neće potpisati ukaz kojim se proglašava Zakon o upotrebi jezika, uz detaljno pravno obrazloženje te odluke, uputivši pritom apel poslanicima da pročitaju njegove zabeleške.
"Zato, imajući u vidu moja sagledavanja neusaglašenosti Zakona o upotrebi jezika s Ustavom, kao i izneta ukazivanja ekspertske i šire javnosti na protivustavnost ovog zakona, na osnovu člana 75 Ustava Republike Makedonije, doneo sam odluku da ne potpišem ukaz", rekao je Ivanov.
Poslanik najuticajnije opozicione stranke VMRO-DPMNE Ilija Dimovski pozvao je u utorak Ivanova da ne potpiše usvojeni zakon. Prema Dimovskom, "ovaj zakon izaziva strahove u velikom broju makedonskih građana, pošto njegova primena utiče na budućnost građana i jedinstva države". Prema njegovim rečima, pitanje upotrebe albanskog jezika treba racionalno otvoriti i pronaći adekvatno rešenje u Ustavu.
Ukoliko Ivanov ne potpiše zakon u predviđenom roku, poslanici će morati da otvore novu raspravu i ponovo da glasaju.
Uvođenje albanskog jezika kao drugog službenog u Makedoniji predviđeno je tzv. Tiranskom platformom, koju su politički predstavnici Albanaca sačinili u Tirani, uz pomoć predsednika albanske vlade Edija Rame. Upravo je njeno prihvatanje bio uslov da politički lideri Albanaca uđu u vladajuću koaliciju i podrže vladu premijera Zaeva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
se gal
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar