"Danas među nama više nisu Primo Levi, Eli Vizel, Vladislav Bartoševski, Izrael Gutman, Simon Vej. Mi, poratna generacija smo sve usamljeniji sa teretom njihovog iskustva i jako loše sa tim bremenom izlazimo na kraj. Ceo naš svet sve više živi kao da nije mnogo naučio iz tragedije holokausta i koncentracionih logora", napisao je Civinjski u autorskom komentaru povodom 73. godišnjice oslobođenja logora Aušvic Birkenau u poljskom listu Gazeta viborča.
Civinjski je upozorio da sve mere koje je posle rata preduzela međunarodna zajednica, projekt zbližavanja evropskih naroda u Evropskoj uniji, sve jači ekumenski trend u crkvama iako su bili ispravni i promišljeni, nisu izdržali probu vremena.
"Ne uspevamo da reagujemo kako treba na nove epizode genocidnog ludila. Glad i smrt prouzrokovane beskrajnim ratovima u Centralnoj Africi za nas nisu prioritet. Trgovina oružjem i iskorišćavanje skoro besplatne radne snage dave najsiromašnije regiona sveta. UN su prestale da ispunjavaju više bilo kakve nade. EU izjeda unutrašnja apatija", upozorio je Civinjski.
Direktor Državnog muzeja bivšeg nemačkog nacističkog logora Aušvic Birkenau upozorio je da je današnja demokratija obolela od porasta populizma, nacionalnog egoizma i govore ekstremne mržnje.
"Prvi put u istoriji kada ocenjujemo razvoj dogadjaja na mestima bliskim i dalekim, teško nam je da razlučimo šta je još mir, a šta već rat. Pamćenje i odgovornost prestali su da budu povezani. Cela civilizacija, po vlastitoj želji, lišava se svog iskustva", istakao je direktor Muzeja u Aušvicu.
Pjotr Civinjski upozorio je i na realnu opasnost da Dan sećanja na žrtve holokausta postoje polako samo još jedan prazni ritual, svečanost iz godine u godinu sa istim frazama u prigodnim kulisama logora smrti.
Današnja demokratija obolela je od porasta populizma, nacionalnog egoizma i govora ekstremne mržnje, ocenio je direktor muzeja Aušvic.
Ove godine obeležava se 75. godišnjica otkako su Hitlerovi nacisti u logoru postavili gasne komore da monstruozno industrijski usavrše i ubrzaju ubijanje Jevreja.
Logor Aušvic blizu Ošvjenćima na jugu Poljske Hitlerova Nemačka podigla je 1940. godine sa prvobitnom namerom da u njega zatvara Poljake, ali od 1942. godine određen je kao glavno mesto za Hitlerov suludi plan likvidiranja svih evropskih Jevreja.
Logor su 27. januara 1945. godine oslobodili vojnici Crvene armije i zatekli u njemu oko 7.000 jedva preživelih logoraša a u borbama za logor poginuo je 231 sovjetski vojnik.
Nemački Rajh je u logoru Aušvic Birkenau uspeo da pobije tokom Drugog svetskog rata najmanje 1,1 milion ljudi, mahom Jevreja, medju njima i Jevreje s prostora Jugoslavije, ali i Roma i Sinti, sovjetskih vojnih zarobljenika, Poljaka i pripadnika drugih naroda Evrope.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar