Novo političko rukovodstvo u Skoplju je, kako je kazao Cipras, odstupilo od jednog dela iredentističke retorike bivših vlada, preneo je Rojters.
"Rešenje nesuglasica sa Makedonijom ne predstavlja obavezu prema trećoj strani, već služi nacionalnom interesu Grčke i stabilnosti Balkana", naglasio je Cipras.
Cipras je optužio konzervativnu opoziciju za licemeran stav koristeći osetljivost Grka prema tom pitanju, ističući da sada nije vreme za rasplamsavanje nacionalizma ili fanatizma. Grčki premijer, međutim, nije ranije danas dobio podršku glavnog opozicionog lidera konzervativne partije Nova demokratija, Kirijakosa Micotakisa.
"Nećemo deliti Grke kako bismo ujedinili narod Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije", rekao je Micotakis posle sastanka sa grčkim premijerom.
Micotakis je naveo da rešavanje spora u vezi sa imenom Makedonije nije samo pitanje spoljne politike, već ozbiljno pitanje vezano za istoriju Grčke i "sam identitet Grka".
Lider Nove demokratije je rekao da je Cipras "odlučio da ovim putem krene sam", dok stranka Nova demokratija "brani nacionalna pitanja odgovorno i odlučno", prenosi grčka agencija ANA.
"Grci ne veruju da će Cipras išta ispregovarati", istakao je on.
Cipras je razgovarao i sa liderima PASOK-a i Komunističke partije, koji su ukazali na potrebu da Grčka ostane obazriva i da se iznađe rešenje s kombinovanim nazivom uz garancije o isključenju iredentizma i prekrajanja istorije. Posle razgovora u kratkoj izjavi novinarima, grčki premijer je rekao da je legitimno imati različite stavove o tome kako rešiti spor sa Makedonijom, ali je odbacio "sitničarsku partijsku politiku".
"Ovo pitanje ćemo rešavati u atmosferi smislenog dijaloga i razboritosti. Pored toga, spoljna politike zemlje ima kontinutet. A taj kontinuitet poštujemo i produžavamo danas i sutra", naveo je Cipras.
Prema njegovim rečima, učinjeni su napori u cilju približavanja sa susednom zemljom, uz određene korake kako bi se ukazalo da pitanje iredentizma mora biti rešeno.
"Mislim da je pozitivno i da je znak dobre volje to što će nazivi aerodroma i autoputa koji povezuje dve zemlje biti izmenjeni, jer to je ključno pitanje. Svi smo jako osetljivi. Niko ne može da prisvoji istoriju drugog naroda. U narednom periodu insistiraćemo na pojačanju naših napora", poručio je premijer Grčke.
Atina i Skoplje su se saglasili da pojačaju pregovore kako bi postigli sporazum, u sporu koji je zakočio ambicije bivše jugoslovenske republike da se pridruži NATO i EU.
Grčka smatra da ime Makedonija podrazumeva teritorijalne pretenzije na njen severni region, koji nosi isti naziv, a stotine hiljada Grka okupilo se u Solunu ranije ovog meseca u znak protesta protiv upotrebe naziva "Makedonija" u bilo kom rešenju.
Postoje neki predlozi o kombinovanom nazivu od dve reči poput "Severna Makedonija" ili "Makedonija-Skoplje".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Bezkintakis
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar